Co dělat s lupy?

Hlava svědí tak, že se drbeš jako opice? Černé triko nepřipadá v úahu, protože je rázem zasypané bílými šupinami kůže? Ano, za obojí můžou LUPY. Strašák, který nás dokáže potrápit, a protože jsme holky, rozhodně jsou nežádoucí. I když se nás v reklamách snaží přesvědčit o tom, že stačí si jednou jedinkrát umýt vlasy určitým produktem a rázem budou pryč, není tomu tak, to prostě nestačí.

Tak jak se teda těch prokletých lupů zbavit? Víme a poradíme…

vlasy_zena

Věděla jsi, že s lupy dělí na suché a mastné? 

Suché lupy jsou ty, které se vytvoří nadměrnou obnovou pokožky kůže, když na reaguje například na spálení, teplotní šok nebo nějaký zánět. Jsou bílé, suché a sypou se jako sníh. 

Mastné lupy jsou většinou příčinou seboroické dermatitidy a poznáš je tak, že máš ve vlasech mastné, nažloutlé kousky, které je těžké dostat z hlavy. Často jsou příčinou chybějích vitamínů, ale také stresu nebo třeba kvasinkami.

Co dělat, když máš lupy?

Když se chceš lupů zbavit, vyhodnoť si, jaký typ máš a podle se zařiď. Zamysli se na svým životním stylem a zejména nad jídelníčkem. Jídelníček může zásadně ovlivnit tvorbu lupů. Pokud je nechceš mít, měla by ses vyhýbat příliš tučným, smaženým, slaným, kořeněným, ale také sladkým jídlům. Co tedy jíst? Jíst můžeš všechno, ale všeho s mírou. Hlavně bys ale měla jíst ovoce, zeleninu, ryby, vejce a ořechy. Jinými slovy dbej, aby tvůj jídelníček obsahoval hodně minerálů, vitamínů a omega 3 mastných kyselin. Proti vzniku lupů potřebuješ zejména dostatek selenu, zinku, vitaminu B a C. 

Když máš lupy, rozhodně si nemyj vlasy každý den, tím je hodně namáháš. Stačí ob den nebo a poud se ti nemastí i v delším intervalu. Vlasy neoplachuj příliš horkou vodou a nefénuj je. Snaž se nějakou dobu vyhnout lakům a tužidlům. Na sluníčku nos pokrývku hlavy a stejně tak v zimě nos čepici. Vlasy tak nebudou mít teplotní šoky. 

Vlasům můžeš dopřát také nějakou tu lázeň. Inspiruj se u prababiček. Ty žádné drahé přípravky neměly a o vlasy také pečovaly. Na lupy je dobrý odvar z březové vody, kopřivy nebo z heřmánkových květů. Nebo do kořínků vlasů vmasíruj olivový olej, nechej působit a následně dobře spláchni. Naši předci si také dopřávali zhruba čtvrthodinový zábal s bílým jogurtem, tak proč to také nezkusit? Maximálně bude jogurt všude, tak se tomu zasměješ, jogurt utřeš, hlavu spláchneš a zasměješ se tomu. Mimochodem smích je taky potřeba, odbourává stres a zklidňuje pochuchané nervy, které jsou také možnou příčinou lupů. 

Na škodu také není vlasy zkrátit. Když se prostříhají, budou lehčí, vzdušnější, podpoříš tím jejich růst a pokožka bude moct chvíli lépe dýchat. No a pokud zkoušíš všechno možné a nic nepomáhá, zamiř na kožní.

Sandra Š.
foto: Element5Digital/Unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *