Den matek – na kdy připadá a co mamince darovat?

Druhá květnová neděle je věnována všem maminkám. Letos tento den připadá na neděli 13. května, tedy už za pár dní! Udělej mamce radost! Nevíš jak? Poradíme!

Co je to vlastně Den matek a proč se slaví?

Svátek a plodnost matek vlastně slavili už ve starověkém Řecku. V roce 1900 vznikl v Americe svátek na počest Anny Reeversové-Jarvisové z Filadelfie, která byla velkou bojovnicí za práva matek. O dva roky později americký prezident Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil Den matek svátkem. Právě od této doby se slaví po celém světě, i když v mnoha zemích v jiný den.

U nás byl svátek uznán až v roce 1923. Po roce 1948 byl však tento svátek potlačen, protože se ve velkém slavil Mezinárodní den žen. Svátek však neupadl v zapomnění a v mnoha rodinách slavil a slaví dodnes.

Pokud tomu tak je i ve vaší rodině, v tradici pokračuj a pokud ne, proč nezačít zrovna letos. Maminka bude jen ráda.

Čímkoli, co by jí udělalo radost, rozhodně nemusí jít o nic drahého. Radost určitě učiní ručně vyrobené přání, květina, dobrá kniha, lahodné víno, snídaně do postele, pozvání na oběd, poukaz na relaxační masáž, kosmetické ošetření či jen společný večer v klidu domova.

Čím udělat mamince radost?

Květina

Každá (ne alergická) žena má ráda květiny. V květinářstvích to ví, a tak druhou květnovou neděli mívají prodlouženou otevírací dobu. Pokud echceš za květinu utrácet, existují i jiné možnosti. Na některých místech ještě kvete šeřík, pokud se mamce líbí, proč jí nedarovat ten. Další možností jsou luční květiny, třeba kopretiny sico příliš nevoní, ale líbí se snad každé ženě.

Tip: Pokud budeš květy trhat, vezmi si s sebou raději zahradní nůžky. Bude to snažší.

Oběd

Co kdybys vzala mamku na oběd? Určitě to přivítá. Pokud nemáš peněz nazbyt, co takhle mamce ok obědu uvařit její oblíbené jídlo? Určitě bude nadšená.

Poukaz

Každá žena se o sebe ráda stará, tvoje maminka nevyjímaje. Co takhle jí darovat poukaz na masáž, do kosmetického salónu, na nehty apod. Nemusí mamča nic z toho? Nevadí, poukaz se dá zakoupit i v obchodech s oblečením, určitě má některý svůj oblíbený. Proč jí tam nekoupit poukázku. Poukazy většinou mají platnost tři až šest měsíců a bude tak mít dost času si ho vybrat.

Něco ze sebe 

Vzpomeň si na dětská léta. Jak se mamka tvářila, když si jí darovala něco, co jsi jí vyrobila ve škole nebo na kroužku. Proč se toho nedržet a něco nevyrobit nebo nenamalovat?

Tip: Pokud nejsi zrovna tvůrčí, prober se společnými fotkami a nech některou vyvolat a dej jí do rámečku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *