Ivančické ICM a R-klub mládeže

Rozhovor s Honzou Dvořákem z ICM Ivančice

Ivančické ICM a R-klub mládeže funguje v rámci SVČ Ivančice a poskytuje mladým lidem informace o práci, studiu, dobrovolnictví, volném čase a dalších možnostech pro mladé stejně jako další Íčka pro mládež po celé republice. A právě fotografie ICM Ivančice byla první součástí facebookové soutěže na téma “Poznej Íčko”, viz. soutěž ke kampani Information right now! Young people are asking: www.facebook.com/PravoNaInformacePraveTed. My jsme si popovídali s vedoucím ICM i R-klubu mládeže Janem Dvořákem.

1. Zdravím do Ivančic, co mladým lidem ve vašem ICM nabízíte a o které služby je největší zájem?

V našem ICM nabízíme mladým lidem aktivní naplňování volného času. A to spontáními aktivitami (např. kulečník, fotbálek, šipky, pin pong, xbox…). Nebo také organizované aktivity, což jsou různé workshopy tématicky zaměřené na trendové aktivity (a to např. workshop DJjingu, fotoworkshop, práce s kamerou a pod.) , dále turnaje a soutěže. Také se u nás velmi osvědčují dobrovolníci Evropské dobrovolné služby (EDS), kteří také vedou několik aktivit v R-klubu a ICM, jak anglické konverzace a spontánní pokec s dobrovolníky. Dále nabízíme mladým lidem možnost realizovat své multimediální projekty v našem mediálním studiu, které je součástí R-klubu pro mládež. Největší zájem ze strany mládeže je momentálně o aktivitu xbox kinect, je to nová věc a nyní je velmi populární. Z hlediska informací, mladí nejvíce využívají pomoc při hledání informací ik referátům, esejím a dalším věcem do školy.

2. Jak dlouho pracuješ s dětmi a mladými? Co ti ta práce dala, ale i vzala?

Jako pedagog volného času pracuji asi 10 let. Před tím jsem působil v SVČ Ivančice na civilní službě a dlouhá léta jako dobrovolný pracovník, později externista. Práce mi dala velký rozhled ve volnočasové sféře a díky seminářům, školením, a funkčním studiu také odbornostní a profesní růst. Jsem rád, že mohu být součástí SVČ Ivančice.

3. Jaké akce pro mladé jste tento rok už uspořádali a co máte ještě v plánu?

V tomto roce jsme pro mládež uspořádali hned několik zajímavých akcí. V lednu jsme oslavili první narozeniny R-klubu, což byla velmi povedená akce. Dále jsme zorganizovali několik diskoték pro náctileté. Také jsme se s účastníky mediálního studia vypravili na hokejový zápas Komety Brno a účastnili jsme se následné tiskové konference s trenéry a hráči. Bylo to v rámci Soutěže školních časopisů, kde naše svěřenkyně obsadila první místo. Dále jsme se účastnili fotosoutěže na téma Nebezpečí ulice, vyhlášené NIDM, kde jsme byli také úspěšní. O prázdninách chystáme sérii několika nocí v R-klubu s večerním promítáním a následnou noční aktivitou, vždy tématicky zaměřenou. Dále se posledního června rozloučíme s naší dobrovolnicí Justínou z Lotyšska, které končí EDS. O prázdninách také chceme propagovat ICM a R-klub na všech táborech a pobytech SVČ ivančice. Od září proběhnou série besed nových dobrovolníků EDS.

4. Co pro tebe znamená kampaň „Information Right Now! Young people are asking“?

Kampaň právo mladých na informace pro mě znamená především propagaci činnosti ICM a otevřených klubů pro mládež a jejich činností. Upozorňuje na to, že mladí mají právo na informace a že v ICM jim tyto informace poskytujeme.

5. 16. 5. 2022 proběhl celoevropský happening, zúčastnilo se i ivančické ICM. Jak celá akce probíhala?

16.5. v odpoledních hodinách uspořádalo ivančické ICM při R-klubu pro mládež akci Graffiti jam. Ta se konala právě v rámci celoevropské kampaně Právo mladých na informace. Vytvořit si svoje graffiti přišli jak zkušení writteři, tak také úplní začátečníci. Graffiti se malovali na umělou mobilní stěnu a připraveno bylo přes 100 sprejů v různých barevných odstínech. Po celé odpoledne DJ Las mixoval účastníkům rapovou muziku, která patří neodmyslitelně k těmto aktivitám. Vedoucí R-klubu a ICM, Jan Dvořák, seznámil všechny účastníky s kampaňí a pohovořil o činnosti klubu mládeže. Akci přišlo podpořit na dvě desítky mládeže. Mobilní stěny se postupně zaplňovala graffiti, dokonce nám bylo dovoleno pomalovat železné dveře blízké firmy, což mladí náležitě ocenili.
Bylo to příjemné odpoledne a všechna díla budou vystaveny na Bambiriádě, kde si je může ivančická veřejnost prohlédnout.

Odkaz na video z Graffitui jamu: http://www.youtube.com/watch?v=5JtyWe_wGsA

Děkujeme za rozhovor a přejeme ICM Ivančice mnoho úspěchů ve své činnosti!

Kateřina Mydlářová, červen 2012, www.nicm.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *