Jak je dobré býti mazákem

Nový školní rok už se nám přece jen pomalu přehoupne přes první podzimní měsíc a po tématu prázdnin přichází na přetřes i aktuální školní rok. Zvlášť tedy ve třídách, které letos končí.

Přestože se nejedná o vojenskou službu (ač někteří přeci jen některé podobnosti mezi školní docházkou a vojnou spatřují :-), označení – mazák nebo mazáci, se pro žáky posledního ročníku, kteří už to mají za pár, přece jen vžilo.

mazakA s postem mazáků jsou spojena samozřejmě různá privilegia a tradice, na střední je to třeba poslední zvonění, kdy je pasován na post mazáků nastupující ročník, zatímco ten odcházející se obvykle chystá na ,,svaťák“ a následnou maturitní zkoušku před komisí. V podzimním období také finišují přípravy na maturitní ples.

Na základní škole zase deváťáci a deváťačky chystají v první řadě tablo, které si obvykle žádá kreativní nasazení všech zúčastněných, a to od shánění prostoru po nafocení. Co však mají mazáci společné, jsou obvykle absolventská trička.

Výhodou těchto triček je, že je možné si na ně dát i takový vzkaz, který by v individuálním provedení skončil v lepším případě poznámkou. Že je v kolektivitě síla však zjistila i generace o pár desítek let před námi, takže pokud se ve stejném tričku objeví celá třída, většinou jsou podobné výstřelky kvitovány jen pokyvováním hlavou – no, jo, mazáci.

Zapi:-)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *