Jak jíst, abys byla svěží :-)

Řekla sis, že se přes léto budeš starat o své tělo a že se obzvláště v praných dnech nebudeš zbytečně přežírat? To je rozhodně dobře, těžká jídla tě jen zatlásknou a vezmou ti energii. A proč zabít krásný letní den povalováním před telkou a funěním z přecpaného břicha? Hladovění je také špatná cesta, která tě dovede zase jen k vymetení celé ledničky a tajných zásob.

Jak teda jíst správně, abys nehladověla a následně se nepřejedla?

Říká se, jak se ráno najíš, takový bude tvůj den. Z toho je jasné, že ráno nesmíš hladovět ale ani se přejíst k prasknutí. Nejlepší je, dát si vydatnou snídani v podobě ovoce, jogurtu a cereálií. Tím si zajistíš dostatečný přísun vlákniny a zabráníš tak poklesu krevního cukru a tím pádem nebudeš mít během dopoledne pocit hladu.

Pokud se ale přece jen pocit hladu v podobně kručení v břiše dostaví, zapoměň na hladovění a hned něco malého zakousni. Může to být třeba müsli tyčinka, jablíčko nebo mrkev, to všechno by zárověň mělo utišit tvé chutě. 

Odborníci na výživu se shodují, že banán je v případě akutního hladu tou nejlepší volbou. Jedině jeho cukr se okamžitě rozpustí v těle a tak tě hlad přejde téměř okamžitě. Můžeš tak snadno zahnat toho neřáda, když je oběd nebo věčeře ještě daleko.

Strašně důležité je jíst pravidelně, nejlépe pětkrát denně. To znamená snídaně, malá svačina, oběd – ano i ten je i v parných dnech potřeba (alespoň polévka), pak druhá svačina a nakonec večeře. Pokud budeš tento režim dodržovat, tvůj metabolismus bude fungovat jako hodinky a neměla bys nikdy trpět hladem.

Další důležitou zásadou je pitný režim. Správně bys měla vypít 2-3 litry tekutin a to ideálně neperlivých a neslazených. Pokud vypiješ i více, tak se samozřejmě nic neděje. Pokud máš hlad třeba hodinu po snídani, může to být signál toho, že sis ráno dala jen hrnek kafe nebo kakaa. A protože hlad je převlečená žízeň, byla to chyba. Zkrátka pokud piješ málo, zahráváš si nejen s hladem, ale i se zdravím. Takže žízeň – never more!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *