Jak našetřit peníze?

Přijde ti, že i když dostáváš kapesné, jsi pořád bez peněz? Toužíš po tom, našetřit si a koupit si něco dražšího? Ať už to má být supr bunda, nebo nový mobil, nezbývá než jít do sebe a začít šetřit.

Jak šetřit peníze?

Nemlsej

Začni u každodenních výdajů. Dávají ti vaši peníze na svačinu? Co takhle si ještě doma namazat rohlík a peníze si schovat do prasátka? Když tě honí mlsná, utíkáš hned do bufetu nebo sámošky a kupuješ si sladkosti? Zapomeň na to, zažeň chutě žvýkačkou, nebo si dej jeden bonbón, ušetřené penízky se budou hodit, ne?

Místo dárků peníze

Blíží se ti narozeniny nebo svátek? Co takhle poprosit příbuzné, aby ti tentokrát darovali nějaké peníze? Samozřejmě jim i řekni, že si šetříš a že se prašule jen tak nerozkutálí. Určitě tak získáš nějakou tu korunku navíc.

prasatkoVyráběj dárky

Bude mít něco ve tvém okolí narozeniny a ty jsi mu vždycky dávala dražší dárek? Co takhle sáhnout letos po něčem levnějším? Skvělé dárky můžeš i vyrobit (mimochodem ručně vyrobené dárky jsou ty nejlepší!) anebo kup jen nějakou pozornost. Důležité je, že si na dotyčného vzpomeneš.

Šetři kredit

Dávají ti vaši peníze na kredit? Co takhle zkusit ho šetřit a peníze na něj přidat k ostatním do prasátka? Naštěstí je dneska spousta jiných možností jak komunikovat s kámoši. Zkuste facebook, skype nebo si stáhněte nějakou appku, díky které si můžete psát zdarma.

Nos u sebe jen malou částku

Vyrážíš někam za zábavou? Vezmi si s sebou záměrně míň peněz. Čím míň toho u sebe budeš mít, tím méně utratíš a to více ušetříš. Minimálně za pokus to stojí, nemyslíš?

Svěř úspory rodičům

Pokaždé, když se podíváš na peněženku, nebo prasátko, máš pocit, že peníze v nich musíš utratit. Ulož si peníze k rodičům. Když je nebudeš mít u sebe, nebude tě lákat utratit je.

Hejbni kostrou 

Bydlí tvůj kluk nebo tvoje kámoška ve vedlejším městě nebo vesnici? Jezdíváš za nimi autobusem nebo vlakem? Co takhle jít alespoň někdy pěšky nebo jet na kole. Jen si pěkně spočítej, kolik tím můžeš ušetřit.

Odkládej si stranou

Hned jakmile dostaneš kapesné, si odlož částku, bez které to přežiješ. Na tyto peníze nikdy nesahej, ber to jako železnou rezervu. Když budeš pravidelně odkládat, budeš si moct dopředu vypočítat, kdy si co budeš moct koupit.

Zkus si něco vydělat

Ať už ti bylo patnáct nebo ne můžeš se porozhlédnout po nějaké menší brigádě. Zeptej se příbuzných, třeba se někomu bude hodit víkendová pomocná síla. Nebo se zeptej lidí v okolí, zda by nechtěli za malou odměnu venčit psy nebo třeba posekat zahradu. Určitě se někdo najde.

Hodí se ti některý z tipů? A jak si šetříš ty?

Mohlo by se vám líbit...

4 komentářů

 1. Tereza napsal:

  Já si šetřím tak že si dám do zamikací skříňky kašičku a vždy si tam dám peníze co dostanu za vysvědčení nebo k narozkám/svátku. Zamknu skříňku a
  Klíčky si pak dám k mamce…☺️

 2. Jakub11 napsal:

  Ty vole! V dnešní době to snad nejde!!!

 3. DonaLabuznikova napsal:

  Já jsem si přes (odkaz byl odstraněn) založila stavební spoření na které si každý měsíc odkládám tisíc korun, za pár let tyto peníze pak plánuju použít na svoje první bydlení.

 4. Maria napsal:

  Ja jsem si za za 9 měsíců našetřila tisíc korun a pár drobných

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *