Jak oznámit špatné vysvědčení?

V některých školách se předává vysvědčení už zítra, jinde klasicky „až“ 30. června. Tak jako tak známky jsou definitivně uzavřené a známky vytištěné černé na bílém.

Pokud na to tvém vysvědčení budou jen jedničky a dvojky výborně! Ale co když budeš mít známky o něco horší? Bojíš se reakce rodičů? Nevíš, jak to máš říct doma?

Jak to oznámit?

Až budeš ukazovat to špatné vysvědčení, tvař se smutně, ostatně do smíchu ti asi stejně nebude. Rodičům řekni, že taky nejsi spokojená a že se budeš více snažit. Slib jim, že příští rok to bude lepší. Alespoň v předmětech, ze kterých budeš maturovat nebo se tím oborem budeš chtít jedou živit.

ukazka-vysvedceniNikdy není nic tak horké, jako se uvaří. Až první dojmy odpadnou, domluv se s nimi, co s dál. Jestli ti připadá, že je na tebe tvá škola příliš náročná, řekni jim to. Jestli ti nejde matematika nebo angličtina nebo jakýkoli jiný předmět (třeba i proto, že to vyučující neumí vyložit), požádej rodiče, aby ti zajistili doučko. A jestli tě prostě učení nebaví, tak to chce zatnout zuby a nějak to vydržet.

Nejsi na to sama

Pokud se bojíš přijít domů, obrať se na někoho, komu věříš (babička, dědeček, teta, starší sourozenec, učitelka, trenéři… prostě na kohokoli známého). Takový člověk, může jít za rodiči s tebou, může ti poradit, jak jim to říct. Třeba ji můžou a promluvit s nimi. Pokud nemáš nikoho, s kým bys ses mohla poradit nebo komu aspoň o svých trápeních říct, můžeš zdarma zavolat na Linku bezpečí – číslo je 116 111.

I když rodiče asi nebudou mít radost, neboj se jich. Mají tě rádi, jsi přece jejich a jedno špatné vysvědčení na tom nic nezkazí. Pokud dojde k nejhoršímu a ty ze strachu utečeš, nebo se to doma zvrtne a vaši tě vyženou (i když to nemusí myslet vážně), obrať se na speciální linku Vzkaz domů. Telefonní číslo je 800 111 113.

Tato linka je určena dětem a mladým lidem na útěku z domova a těm, kteří byli vyhozeni z domova. Děti a mládež se na ni mohou dovolat zdarma ze všech pevných linek, nikoliv však z mobilních telefonů (takže například z telefonní budky). Na lince pomáhají pomoct řešit krizovou situaci a třeba i předat vzkaz blízkým.

  • Tak strašné to ale určitě nebude…Nezapomeň, že i tví rodiče, byli někdy v podobné situaci, jako ty teď. Báli se, co jim doma řeknou na známky. A taky to nějak zvládli. Ty to zvládneš stejně tak a až budeš dospělá, budeš na ten šílený strach s radostí vzpomínat.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *