Jak se snadno učit?

Musíš se učit a chtěla by sis to, co se učíš i zapamatovat? Doufáš, že když si dáš učení přes noc pod polštář, učivo ti do hlavy nějak naleze samo? No, i když by to bylo parádní, bohužel to tak nefunguje.

I když…

Vědci i doktoři se shodují, že spánek má vliv na paměť a schopnost se soustředit. Takže pokud si myslíš, že když máš skluz a potřebuješ se něco naučit, budeš vzhůru přes noc a do druhého dne se vše doučíš, jsi tak trochu na omylu. Ano, přes noc se určitě naučíš všechno, co potřebuješ, ale otázkou zůstává, jak dlouho si to zapamatuješ.

Možná sis všimla, že když jsi nevyspalá, všechno se táhne a ty jsi roztržitá a na nic se nemůžeš soustředit, a přesně o tom to je.

Pokud chceš být u učení bystrá a fit, musíš prostě dostatečně spát. Ať se děje, co se děje, před důležitým úkolem (čímž je i učení) musíš usnout a dopřát si kvalitní spánek. Díky spánku se totiž tvoje mozkové buňky plní energií.

student

Jak se správně učit?

Psaní je jeden z nejtradičnějších způsobů, který pomáhá si látku zapamatovat. Dělej si zápisky nejen ve škole, ale taky doma. Všechno si přepisuj a dokolečka piš.

Čti si to pořád dokola. Čím víckrát si učivo přečteš, tím víc si ho zafixuješ do paměti.

Přeříkávej si učivo pořád dokola a nahlas. Díky tomu budeš mít pocit, že danou látku slyšíš z venku a můžeš si ji pak lépe vybavit. Zkus během opakování i chodit, tohle mnohým pomáhá…

Zapoj při učení všechny smysly a nezapomínej i na čich. Třeba tak, že vždy, když se budeš učit něco jiného, zapálíš si k tomu jinou aroma svíčku. Při zkoušce se ti to pak snáze vybaví.

Na závěr ještě jeden tip: Během učení měň pozice a polohy, ať se občas protáhneš a k tomu si v pokoji pravidelně větrej, ať okysličuješ mozek.

Martina M.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *