Jak si vybrat střední školu?

Dny otevřených dveří středních škol jsou v plném proudu a i ty přemýšlíš, kam se zajít podívat a kam poslat pak svou přihlášku? Jaké aspekty vzít v potaz a podle čeho vybrat střední školu? Frendka pro tebe připravila malý tahák.

Podle zájmů

Pokud máš už nějakou dobu vyhraněný zájem a je něco, co tě opravdu baví a čeho se nechceš vzdát, pak jsi šťastný člověk a máš výběr ulehčený. Pokud jsou tví rodiče stavbaři a i tebe tento obor zajímá a docela mu rozumíš, pak pro tebe stavební průmyslovka to pravé.

Příprava na střední školuSice se teprve jedná o střední školu, ale podívej se i do budoucna. Pokud víš, že chceš do 25 let studovat na vysoké, pak je nejlepší volbou gymnázium, kde získáš všeobecný přehled o všech oborech a kde tě připraví na vysokou. Na gymplu tě taky naučí dva jazyky, práci s počítačem a rozšíří ti mnoho oblastí, takže pokud se nedostaneš na vysokou, měla bys být připravená nastoupit do zaměstnání.

Koukej se a ptej se

Pokud tápeš, tak se rozhlížej okolo sebe. Podívej se, kde pracuje tvá rodina, kde sousedi, kde rodiče tvých kámošů? Jak se všichni mají, jsou spokojeni, baví je práce? Pokud ne, tak proč? Dovedeš si přestavit tohle dělat celý život? Neboj se jich ptát, oni si v tvém věku taky nevěděli rady.

Školní laviceDny otevřených dveří

Navštěvovat dny otevřených dveří je super, když se rozhoduješ mezi několika školami ve stejném oboru a můžeš je tak mezi sebou porovnat. Těžko lze porovnat zdravku od obchodku. Každá bude mít úplně jiné vybavení a jiný přístup. Když ale se ale půjdeš mrknout do dvou zdravotních škol, pak hned uvidíš, kde se ti líbí víc. Ale nedbej jen na to, často jsou školy v tento den vyšperkované a od běžné reality se liší.

Musíš dojíždět?

Určitě vezmi v potaz to, jak je škola daleko, jasně asi těžko to budeš mít blízko jako tomu bylo na základce, ale pokud se rozmýšlíš mezi srovnatelnými školami, kde jedna je 20 km daleko a druhá v docházkové vzdálenosti, spočítej si, kolik času ušetříš.

Nebo bys dokonce musela být na intru? Je sice bezva být celý týden bez rodičů, ale až takový med to není. Nemusí ti sednou parta lidí okolo a už se celé 4 roky vezeš.

Reference

Zvaž i to, jaké má škole reference, jakou má pověst, kolik studentů odtamtud přestupuje na jinou školu a opět se ptej proč. Případně si zjisti i to, jaká je úspěšnost při přijetí na vysokou.

Buď k sobě upřímná

Dej si ruku na srdce a přiznej si, jestli jsi studijní typ a jestli tě škola baví, podle toho si uvědom, zda má smysl se hnát někam, kde to bude první rok boj o přežití s nejistým výsledkem. Na druhou stranu, nikdy se nepodceňuj.

Určitě platí, že velký je ten, kdo si dává velké cíle, a malý ten, kdo má jen malý cíl. Neznamená, že když ti to teď v některých předmětech nejde, nepůjde to i na střední, která tě bude třeba více bavit.

 

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *