Jeany nejsou z Číny!

Nýbrž z Ameriky :-). A aby toho nebylo málo, tak je vynalezl rodák z Bavorka. A proč o nich mluvím právě teď? Džíny slaví další kulatiny. Nosíme je už 110 let!

Levi Strauss, džínový guru

Levi Strauss byl muž, který poznamenal módu 20. století jako nikdo jiný. Dal světu džíny, které se za tu dobu staly součástí tzv. casual wear a nosíme je téměř všude.

Čtrnáctiletý Levi Strauss emigroval se matkou a sourozenci do Ameriky – země neomezených možností. Bylo to v roce 1847, kdy v Kalifornii řádila zlatá horečka. A protože byl Strauss chlapec velmi bystrý a podnikavý, rozhodl se vydat právě tam. Zlatokopům, kteří hledali své zlaté štěstí, začal prodávat různý materiál, třeba i plachtovinu na stany. A právě tady prokázal čuch obchodníka. Napadlo ho, že by z té samé látky ušil kalhoty pro horníky, které by jejich těžkou dřinu vydržely.

Ještě lepší „levisky“

A tak začal kalhoty prodávat. Měly ale jednu vadu, pořád se jim trhaly kapsy. A tady vstupuje do hry krejčí Jakob Davis, který vymyslel, že rohy kapes se budou zpevňovat kovovými cvočky. 20. května 1873 dostali oba pánové na své dílo patent a legendární džíny byly na světě! Jejich originální název byl dlouhý: Levi Strauss Co’s Original Riveted 501 range, with button fly, tedy kalhoty s nýty a poklopcem na knoflíky. Proto časem dostaly název Levi´s. Prostě staré dobré levisky.

Džíny, kovbojové a rock´n´roll

Jak dobrý nápad pánové Strauss a Davis měli, se ukázalo až později. Džíny se svým dokonale padnoucím střihem daleko přesáhly slavnou Zlatou horečku. Ale to byl jen začátek. Na počátku století si je oblíbili texaští kovbojové, proto jim taky občas říkáme texasky. Velké slávy se jim dostalo také v době, kdy heslo drogy, sex a rock´n´roll vládlo světu. A nenosili je jen rockeři. Zamilovaly si je i takové hvězdy jako Elvis Presley, James Dean nebo Marlon Brando.

Andy Warhol chtěl umřít ve svých džínsách

Slavný americký umělec Andy Warhol dokonce prohlásil: “Chci zemřít ve svých džínsách.” A právě díky němu je začali nosit i lidé z vyšších a středních vrstev. Džínového potenciálu si také všimly módní značky jako Calvin Klein, Ralph Lauren nebo Dolce & Gabanna. A spustily lavinu. Dnes se šijí nejen džínové kalhoty, ale i kabáty, sukně, šaty a kostýmy.

Džíny prostě vládnou světu. Děkujeme, pane Straussi!

Kristýna Dušková

Zdroj: http://www.jeanswear.cz/levis-jeans

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *