Jízdenky zdarma pro všechny osmnáctileté Evropany? Cože?

Líbilo by se ti procestovat Evropu a na cesty dostat slušné kapesné? Možná to není až taková utopie…

Návrh předložený v Evropském parlamentu na podzim loňského roku dostane po projednání v Evropské komisi podobu pilotního projektu v menším měřítku, a to již na jaře letošního roku. Pilotní projekt s názvem “Naučte se pohybovat – pohyb je učit se” je připojen k “e-twinningové” iniciativě, která je již financována v rámci programu Erasmus +.

cestovani_zapad slunce

Hlavní myšlenkou projektu je dát mladým lidem možnost cestovat po Evropě, poznat jiné země a lidi, a tím zmenšovat prostor pro jejich případné předsudky.

Rozpočet ve výši 2,5 milionů euro umožní cestovat po Evropě pěti až sedm tisícům mladých lidí ve věku 16–19 let s příjemnou dotací 350–530 euro. Pro její získání budou muset předložit svůj cestovatelský plán, který bude zahrnovat i návštěvu mládežnické organizace v jiné zemi. Každý členský stát bude disponovat “odměnou” pro minimálně 60 mladých lidí.

Jsme velmi rádi, že zmizel jeden z nejvíce kritizovaných aspektů původního návrhu, což byla absence pokrytí ostatních nákladů spojených s cestováním. Původní verze, počítající s příspěvkem pouze na jízdenku, nesla riziko, že by si využití této iniciativy mohlo dovolit jen malé množství mladých lidí,“ říká Zuzana Vaněčková, členka představenstva Evropského fóra mládeže.

„Dále věříme, že takto nastavený systém může lépe naplnit již zmíněný cíl. Kromě mezikulturního učení vidím osobně velkou přidanou hodnotu v naučení se plánovat a zařizovat věci spojené s cestováním, podpoře aktivního občanství a seznámení se s mládežnickými organizacemi po celé Evropě,“ dodává Zuzana Vaněčková.

Více informací najdeš na stránkách České rady dětí a mládeže.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *