“Koronavirové prázdniny” – co dělat doma? 

Školy jsou minimálně na měsíc zavřené. Na jednu stranu je to super, nemusíme vstávat, dělat si svačiny a především nemusíme trávit dlouhé hodiny v lavici. Na stranu druhou ale denně nepotkáváme kámoše, co jsme se naučili nejspíš zapomeneme, zlenivíme a taky se můžeme chvílemi pekelně nudit. Jak se tedy z volna nezbláznit? 

Bez učení to nepůjde

Školy zřizují speciální stránky, kam nahrávají úkoly a látku ke samostudiu. Učitelé navíc mohou s rodiči a potažmo i žáky a studenty komunikovat prostřednictvím mailů a telefonů. Takže bez učení se volno úplně neobejde. 

Výhodou domácího učení je to, že si vše můžeš dělat podle svého tempa. Můžeš si zvolit, co se zrovna budeš učit a kolik času tomu věnuješ. Přizpůsob učení, tvým konkrétním potřebám.

Chystáš se na střední nebo na výšku? Zkoušej si příjmačky nanečisto. Budeš maturovat? Vypracovávej si otázky. Máš problém s matikou? Chop se bělouna…

Dej se do povinné četby

Pokud učení zvládneš rychle nebo zrovna žádné nemáš, pusť se do povinné četby. To se bude hodit. Až zase bude normální režim, určitě budeš mít s kámoši i po škole co probírat a na čtení nebude tolik času jako teď. Knihovny sice budou zavřené, ale hodně povinné četby najdeš na netu i v podobě audioknih a zadarmo (třeba na stránkách rozhlasu). Hodně toho určitě najdeš u prarodičů v knihovně.  

Udělej dobrý skutek 

Máš mladšího sourozence? Pomoz rodičům tak, že se o něj celý den (nebo klidně i více) postaráš, tak aby mohli jít do práce nebo aby mohli dělat co potřebují. Nebo se nabídni, že starším lidem v tvém okolí nakoupíš a nákup jim doneseš. 

Jarní úklid

Proč volno nevyužít k úklidu ve skříni a pokojíčku? Prober oblečení, vše co je staré, roztrhané, zaprané, zkrátka to, co už nevyzmeš na sebe, buďto nějak zužitkuj, daruj nebo vyhoď. Vyvětrej skříně, uklid si stůl, vyluxuj pod postelí a umyj si okno. Budeš se divit, jak může být úklid uklidňující.

Nezapomeň na klid v telefonu a počítači. promaž staré appky, kontakty, smaž rozmazané fotky a ty dobré roztřiď. Zábava na několik dní. 😀

Nauč se vařit 

Zavřené školy = zavřené jídelny. Jíst se ale stejně musí, proč se nenaučit vařit, aspoň něco málo? Projdi kuchařky, mrkni na videa a dej se do díla. Začít můžeš obyčejnou bábovkou. Další level může být třeba polívka, žemlovka, šišky s mákem nebo třeba zeleninové placky. Fantasii se meze nekladou.   

Hrací maraton 

Domluvte se s kámoši, potkejte se u někoho doma, vytáhněte hry (deskovky, konzole, puzzle) a bavte se. Abyste neštvali rodiče, lokality střídejte. :-)

Začni s něčím novým 

Využij volno s seberealizaci. Lákalo tě někdy malování, hraní na kytaru, nějaký cizí jazyk nebo prostě cokoli dalšího? Kdy jindy si to zkusit, než když máš fůru času a nemusíš ani po škole nikam na kroužky… Návody jak na to, najdeš kde jinde ne na youtube. :-) 

Jak bude nečekané volno trávit ty?

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. kissánek napsal:

    Já už se doma taaaaaaaaaaak nudím! nemmáme ani balkona a naši mě nechcou moct pouštět ven. :-( Co furt děláte?

  2. jana napsal:

    Holky, už jste slyšely o výhodách menstruačního kalíšku? já ho užívám pořád a je boží. Jen si ho strčím do pičiska a on už sám přracuje. a co za vložky sem už ušetřila za půl roku víc než kolik sem za něj zaplatila. Menstruační kalíšek je boží a nedokážu si během hárání představit život bez něj:-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *