Kyberšikana

Novodobý druh šikany, využívající elektronické prostředky, jako je telefon, e-mail, sociální sítě, ICQ, skype, blogy či youtube, je stále na vzestupu. Frendka ti poradí, kterak kyberšikanu poznat a jak se jí co nejúčinněji bránit.

Kyberšikana se nejčastěji projevuje zasíláním obtěžujících či urážlivých zpráv (sms, e-mailů, vzkazů na facebooku…), vytvářením stránek či blogů hanících druhého, natáčením a focením ponižujících scén na mobilní telefon a následným zveřejněním na internetu.

Pro šikanujícího je takový druh obtěžování výhodný, neboť jako pachatel je těžko polapitelný a ke svému chování nepotřebuje fyzickou převahu ani partu, která by jej v jeho chování podporovala. Pro šikanovaného je tento druh pronásledování extrémně nepříjemný, neboť ponižování může díky internetu přihlížet obrovské množství lidí.

Šikanovaní obvykle pociťují strach, úzkost, deprese, pocit bezvýchodnosti, mívají sklony k sebevraždě. Za posledních pár let již mnoho mladých lidí po celém světě skončilo kvůli kyberšikaně na psychiatrii a nemálo náctiletých se rozhodlo raději dobrovolně ukončit svůj život, než aby nadále čelili tlaku z pronásledování, vydírání a vyhrožování.

Pro ochranu před kyberšikanou je důležité zachovávat několik základních pravidel, a to zejm. nezveřejňovat osobní údaje, bezpečně se odhlašovat (zejm. pokud užíváš počítač ve škole), měnit přístupové údaje a hesla, na sociálních sítích si přidávat pouze známé lidi a nechatovat s cizími osobami.

Při užívání internetu i mobilu měj stále na paměti, že informace o tvé osobě jsou důvěrné a nikdo nemá právo je po tobě požadovat. Také nemusíš odpovídat na zprávy cizím lidem a kdykoliv máš pocit, že jsi na netu zahlédla podezřelé obrázky či videa, neboj se obrátit na někoho dospělého. Takové hlášení není bonzováním, ale ochranou nejen tebe, ale i dalších lidí!

Pokud ses stala obětí šikany, hlavně se neuzavírej do sebe. Nemusíš se cítit provinile, není to tvá chyba! Šikanující se zřejmě dopouští trestného činu a ty máš právo na to upozornit rodiče, učitele či policii. Hlavně nejednej na vlastní pěst, na urážlivé zprávy neodpovídej, na zveřejněná videa či fotky nereaguj, ale všechno si ulož v telefonu či v počítači, abys měla důkaz.

Více informací o kybešikaně a potřebnou pomoc můžeš získat např. na www.saferinternet.cz či na www.linkabezpeci.cz (telefon na linku bezpečí pro děti je 116111).

Anička

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *