Mnemotechnické pomůcky – tahák pro paměť

I když slovo mnemotechnické je poněkud krkolomné, neskrývá se za ním nic menšího než oblíbené nápovědy, založené obvykle na ulítlých kombinacích slov, vizích či alespoň rýmu. To vše totiž splňuje hlavní účel těchto pomůcek – napomoct nám k zapamatování.

Setkáváme se s nimi už od prvních tříd, kde většinou imitují dětské říkanky, z češtiny je známá třeba pomůcka pro zapamatování obojetných slabik, jinak známých nepopulárních vyjmenovaných slov – be fe le me pes se ve ze (b,f,l,m,p,s,v,z).

Základní vlastností mnemotechnických pomůcek je i jejich silná výrazová hodnota, v biologii se tak uplatní například zadek, jako nápověda pro zapamatování vitamínů rozpustných v tucích (a,d,e,k). Kdo má problém s římskými číslicemi postačí i lehce pohádková variace, typu – Ivan vedl Xenii lesní cestou do Města (I, V, X, L, C, D, M).

Někdy pomohou i hodně šílené story, třeba ve fyzice pro zachycení pořadí barev duhy z hlediska viditelnosti – Červeno-oranžová opice žrala žluto-zelený banán moudrému indickému fakírovi. (červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo a fialová).

Se zapamatováním počtu dní v jednotlivých měsících pomůže zase starý dobrý trik s klouby na prstech, stačí zavřít ruku v pěst, otočit dlaní dolu a začít od vystouplého kloubu na malíčku, značícího 31 dní, jamka naopak rovná se 30 (únor 28 či 29)dní, z ukazováčku pak přecházíme na druhou ruku, kde od vystouplého kloubu ukazováčku opět začínáme.

A oblíbené jsou i zvukově libozvučné kódy, například Šetři se osle! (pro rovníkový poloměr planety 6 378 km), jen je třeba dát pozor, abychom před tabulí tuhle nápovědu neřekli nahlas, protože by si to náš zeměpisář mohl vzít i osobně.

Zapi :-)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *