Očkování proti rakovině děložního čípku

Každá dívka by se měla chránit před všemi možnými nemocemi, mezi ně patří i pohlavní nemoc HPV. Infekce tímto virem může vést ke vzniku rakoviny děložního čípku a dalších pohlavních nemocí s tímto virem spojených, jako jsou například genitální bradavičky.

Tímto virem se můžou nakazit ženy i muži při jakémkoliv styku kůže s pohlavními genitáliemi. Nemusí tedy nutně jít o pohlavní styk. Vědci vyrobili vakcínu, která může pomoci i tobě před nákazou HPV virem. Očkování je nejideálnější ještě před začátkem pohlavního života, ale očkování je účinné i v případě, že jsi již pohlavní život zahájila.

Zda jsi se nakazila HPV virem nebo nikoliv zjistíš stěrem z děložního čípku u svého gynekologa. Nejedná se o nijak bolestivé vyšetření a absolvuješ ho jednou ročně při každé preventivní prohlídce. Pokud ti doktor řekne, že v sobě HPV vir máš, nemusíš se hned plašit, neznamená to, že nutně dostaneš rakovinu děložního čípku nebo genitální bradavičky.

Většina lidských organismů se s virem dokáže poprat sama, avšak jsou i takové, které to nezvládnou a potřebují lékařskou pomoc. Denně na světě přibývá 1350 případů žen, které zjistily, že mají rakovinu děložního čípku, to jsou velká čísla, a proto je zapotřebí, aby sis sama promyslela, zda je očkování vhodné nebo nikoliv.

Promluv si o problematice se svojí mamkou, jistě si najde čas a chuť ti vše vysvětlit, případně se běžte poradit s gynekologem, který vám o celém očkování HPV viru i rakovině děložního čípku zodpoví všechny otázky. Nečekej, jestli tě jedna z těchto nemocí potká, vyvaruj se jim dopředu.

Jana

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. frendka Nika napsal:

    Dobrý den,
    cena očkování se pohybuje okolo 3100-3600 Kč za jednu vakcínu. Očkuje se třemi dávkami. Něktré pojišťovny však nabízejí příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku. Ideální věk pro podání vakcíny je mezi 9 a 15 rokem. Doporučený věk na očkování je však až do věku 26 let. U žen nad 26 let je vakcinace po domluvě s lékařem možná dle doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti, pokud je normální gynekologický nález. Více informací ti podá tvůj gynekolog nebo očkovací centrum.

  2. Petra Vaníčková napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat na kolik peněz očkování vyjde a jestli na to není ve 23. letech už pozdě. Děkuji za odpověď Vaníčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *