Pletu, pleteš, pleteme!

Najít slušivý svetr za rozumnou cenu je někdy pěkná věda. V obchodech sice najdeme přehršel na pohled jemných a vypasovaných svetrů, které se tváří jako prvotřídní kvalita, ale je už skoro pravidlem, že se po pár nošeních promění ve vytahaný žmolkovitý hadr. Co s tím? Co si uplést svetr podle vlastních představ? Vždyť ruční práce zase slaví comeback!

Jak na věc

V prvé řadě neváhej prolistovat pár časopisů s pletenou módou. Určitě najdeš ten pravý, který se ti zalíbí. Na vlnu zajdi do galanterie, kde ti poradí, kolik vlny ti bude stačit. Pokud chceš ušetřit, není nic jednoduššího než zajít přímo do výroby, kde seženeš vlnu levněji a v jakém množství potřebuješ. A jak začít? Obrať se na babičku nebo maminku, která si už bude vědět rady a základům tě hravě naučí. V případě nouze se přihlaš do pletacích kurzů, kde se naučíš něco nového a pomohou ti v počátečních zádrhelech.

Vzory? Začni jednoduše!

Obvzlášť slušivě vypadá vypasovanější svetr s výstřihem bez zbytečně složitých vzorků. Vzor hladce nebo obratce pro tebe bude jako pro začátečníka to pravé! Pokud myslíš, že u pletení dlouho nevydržíš, upleť si svetr s krátkým rukávem nebo bolerko. Určitě se nepouštěj do volnějších střihů nebo tzv.netopýřích rukávů, které jsou sice moderní, ale jako začínající pletařce by ti přidaly zbytečně moc práce.

Jaké barvy frčí?

Protože se už blíží jaro a uplést takový svetřík si vyžádá trochu práce a času, zapomeň na tmavé a syté barvy, které užiješ hlavně v zimě. Zvolo lehčí hebkou vlnu pastelových barev. Módní budou opět pastelové barvy jako je mentolová a sladce růžová.

Tip: Pokud si přece jen toužíš uplést něco na zimní sezónu, jdi do šály pletené z horké novinky – velkých klubek s bambulkami. Tuto jednoduchou šálu zvládneš na velkých jehlicích za minimum času.

Zahřeješ se pleteninou i ty?

Kristýna Dušková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *