Potraviny, které se tváří přátelsky

Myslíte si, že jíte zdravě, ale přesto se vám nedaří zhubnout? Nebo ještě naopak přibíráte? Možná konzumujete potraviny, které se tváří přátelsky, ale jsou vysoce kalorické a tučné. Takové potraviny mohou mít vysoký glykemický index. Jaké potraviny vypadají jako zdravé, ale ve skutečnosti nám kazí snahu zhubnout?

potraviny ktere se tvari pratelsky

Jaké „zdravé potraviny“ jsou nezdravé?

Ne všechny potraviny, které jsou nám doporučovány nebo o kterých si myslíme, že jsou zdravé, jsou zdraví prospěšné. Výživová poradyně Jiřina Mačková uvádí: „Jsou to například některé druhy snídaňových cereálií, různé müsli a raw a proteinové tyčinky, které obsahují velké množství cukru či glukózovo – fruktózový sirup, ztužené tuky a další aditiva.“ 

Jak je to doopravdy s melounem?

Meloun je sice složen převážně z vody a patří mezi nízkokalorické potraviny, ale má vyšší glykemický index, který dokáže rozkolísat hladinu cukru v krvi. Žlutý meloun má glykemický index 64, přičemž GI nad 55 se považuje za nepříznivý z hlediska hubnutí. Vodní meloun má dokonce glykemický index 75, proto byste ho měli jíst s mírou. Pro představu, jak je meloun kalorický, ho porovnejme s banánem: 1 kus banánu = 300 g melounu. Z toho důvodu užívejte větší množství melounu až po nějaké pohybové aktivitě.

Müsli ke snídani?

Podle Petry Jeřábkové z Kuchyňských studií Gorenje v Praze může müsli být snídaní, která vás nastartuje do nového dne, ale některé druhy neprospívají dietnímu režimu. Všímejte si složení výrobků. Zapomeňte při dietě na přislazované a pražené müsli, které je plné cukrů a ztužených tuků. K snídani si dopřejte jogurt s ovocem a sypaným müsli. Prohlédněte si, kolik je v balení energie, cukrů a vlákniny. Na 100 gramů by nemělo mít více než 1 500 kJ, při redukci váhy do 1 200 kJ. Pražené müsli vás zasytí pouze na krátkou dobu a je často smažené na oleji. I u sypaného müsli sledujte podíl cukru. Ten by neměl být vyšší než 28 gramů na 100 gramů.

Müsli, raw a proteinové tyčinky

Ani tyčinky tvářící se zdravě nejsou při hubnutí ideální. Nachází se v nich velký podíl cukru, glukózovo – fruktózového sirupu, ztužených tuků a tělu cizích látek. Müsli tyčinky mají leckdy stejný energetický příjem jako čokoládové tyčinky a sušenky. Sice je v nich určitý podíl vloček, ale zbytek jsou jen prázdné kalorie. Proteinové tyčinky vás zasytí díky bílkovinám na delší dobu, ale i ony mohou obsahovat značné množství cukru, umělých sladidel nebo palmového tuku. A jak je to s raw tyčinkami? Ty jsou směsí jednoduchých cukrů, které čerpáte z ovoce. V některých objevíte i ořechy, ale ty jsou nedostatečným zdrojem proteinů.

Kokosový olej jako jed?

Kokosový olej se prodává v obchodech se zdravou výživou, avšak je tato potravina skutečně zdravá? Mgr. Monika Tělupilová, DiS. nejen k tomuto uvádí: „Kokosový olej, protože je to nasycený tuk, bychom měli ve stravě spíše omezovat. Ochucené zakysané mléčné výrobky a ovocné šťávy plné cukru jsou nevhodné při časté konzumaci ve větším množství. Po melounu se v létě také krásně přibírá, i když bývá často doporučován na hubnutí.“ Někteří kardiologové jsou přesvědčeni o tom, že kokosový olej poškozuje tepny a podle jejich tvrzení je horší než sádlo. Nalézá se v něm 86 procent nenasycených tuků, což je o třetinu více než v másle. To má za následek ucpávání tepen a zvýšenou hladinu cholesterolu.

kokos (2) Ne všechny „zdravé“ potraviny vám pomohou v hubnutí a splňují zásady zdravého stravování. Čtěte pečlivě složení výrobků a vyhýbejte se jednoduchým cukrům a ztuženým tukům. Vaše tělo se vám za to odmění!

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Manacz napsal:

    Mysli bych se přejedla, miluju ho =) proteinove tycinky mi mamka zakazuje, pry se po nich pribira

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *