Proč si psát deník

Slýcháš okolo sebe, jak si lidi píší deník a jak je to super? Začala jsi uvažovat, že by sis taky jeden založila? Nebo ještě váháš? Proč si vlastně psát deník? Jaké to má výhody a má to nějaké nevýhody?

Proč si psát deníček?

Někdo začne slovy Můj milý deníčku a skončí hned na první stránce. Ti vytrvalejší pokračují i na dalších stránkách a mají různé důvody.

Někteří si jej píší, aby si pamatovali, co kdy dělali, kde kdy byli a s kým byli. Dá se říct, že ho používají jako takový památníček.

holka_denik

Další si deníček vylepšuje malůvkami, nalepenými pohlednicemi, fotkami, vstupenkami – prostě čímkoli zajímavým a má ho jako „vzpomínkovníček“.

Jiný si deníček píše, aby si třídil myšlenky. Takový v něm pak v něm škrtá, maluje do něj šipky a nejrůznější symboly. Takový deníček někdy připomíná trochu čurbes, ale proč ne. Prostě to k jeho majiteli patří.

Díky tomu pak můžeš s odstupem pozorovat svůj myšlenkový tok a deníček používat v podstatě jako terapeutický prostředek.

Deníček ti prostě může sloužit jako jakási vrba, ať už je psaný s jakýmkoli záměrem.

6 důvodů proč si psát deník
 • pomáhá utřídit si myšlenky a cíle
 • umožňuje poznat sebe sama
 • podporuje kreativitu
 • pomáhá vzpomenout si na svůj program
 • učí vyjadřovat a formulovat myšlenky
 • pomáhá rozlišovat, co je důležité a co ne
Jak často si do deníčku zapisovat?

Záleží jen na tobě, jestli si do něj budeš zapisovat každý den, jiní si do něj zapisují jen ty podstatné okamžiky, myšlenkové pochody nebo nápady.

Jak si deník psát?

Dnešní život se hodně odehrává online a hodně lidí si deníčky píší v podobě blogu. Jasně, to má své kouzlo, ale je potřeba myslet na reakce čtenářů. Někdy jsou vřelé, chápavé a takové vesměs pomáhají, ale pak jsou tu ty ostré a nevraživé komentáře, které spíše traumatizují. Je třeba si uvědomit, jestli je to něco, co jsi ochotná podstoupit.

Nebo jestli dáš přednost spíše papírové podobě, kterou si můžeš schovat kamkoli se ti zlíbí. Takový deník bude jen a jen tvůj.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

 1. Kája napsal:

  Moc hezky napsané. :))

 2. Adel napsal:

  Já jsem si psala deník když jsem byla v páté třídě, bylo to na téma, všechny moje lásky, když jsem měla kluka, vždycky jsem tam o něm něco napsala a psala jsem tam i nové vztahy a rozchody. Tenkrát mě to bavilo ale potom jsem s tím přestala a deníček jsem vyhodila, nechtěla jsem mít vzpomínky na kluky,kteří mi zlomili srdce. Deníček nebyl koupený ale vlastnoručně vyrobený, vyrobila jsem ho z papírů, do kterých jsem udělá dírky a spojila provázkem, udělala jsem si tam linky a začala si do něj hned ten den doma psát. Teď uvažuji že si zase začnu deník psát, nějak mi to začalo chybět, vždycky jsem si tam psala všechno o svých klucich a rozchodech. Mám to vymyšlené tak, že vždycky na jedné straně bude obrázek a druhé bude něco napsané, musím jenom přijít na to, co tam budu psát. Myslím si že založit si deník je moc dobrý nápad, je jen na vás co si tam budete psát a hlavní je, že o tom nikdo nebude vědět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *