Propadla jsi kouzlu selfie?

Na sociálních sítích se doslova roztrhl pytel se selfie. Jak jsi na tom ty? Taky tam tyhle fotky postuješ?

Co je to sefie?

Selfie je typ fotografického autoportrétu, pořízeného z ruky za pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu. Selfies jsou často určena pro publikování na sociálních sítích a sítích pro sdílení fotografií online, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest a Snapchat. Skupinové selfies jsou označovány jako group selfies.

Slovem roku 2013!

Populární pořizování vlastních autoportrétů prostřednictvím mobilních telefonů to dotáhla až do oficiálního uznání akademickou obcí. „Selfie“ je totiž podle Oxfordského slovníku slovem roku 2013.
Nárůst používanosti slova selfie prý za posledních dvanáct měsíců činil 17000% – a jeho první internetem zaznamenaný exemplář pochází z australského internetového fóra, kde se objevilo v jednom lehce přiopilém komentáři v roce 2002.

„Selfíčka“ jsou tématem bulvárních periodik i seriózních kulturních studií – z těch vysvítá, že historicky prvním úkazem jevu dnes označovaného coby selfie byl autofotoportrét jistého filadelfského chemika jménem Robert Cornelius už z roku 1839.

Propadly mu i celebrity

Podle statistik tvoří 30 % všech fotografií lidí ve věku 18–24 let právě selfies. Jejich půvab je v jednoduchosti jak výroby, tak sdílení. Zpočátku byly selfies populární hlavně mezi mládeží, ale to už dávno neplatí. Fotí se tak dokonce i významné osobnosti. Svá selfie zveřejňuje i papež František. :-)

groupselfie

A kouzlu selfíček neodolal třeba ani americký prezident Obama, když se na pohřbu Nelsona Mandely vyblejskl spolu s Davidem Cameronem a dánskou premiérkou. Asi nejznámější group selfie, které proletělo během jednoho dne celý svět je ta z Oscarů.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *