První návštěva na gynekologii

Chytáš se na první gynekologické vyšetření a nevíš, co tě čeká? Máš obavy, jak to celé bude probíhat? I když se doktorů jinak nebojíš, návštěva gynekologa nebo gynekoložky se přímo děsíš?

Takže… obavy zahoď za hlavu. Vyšetření vůbec nebolí! Jasně není to zrovna nejpříjemnější a asi se budeš stydět, tedy pokud nejsi vyloženě extrovert nad věcí, ale s tím nic neuděláš. Můžeš se utěšovat tím, že o nic nejde a že gynekologové jsou doktoři všichni jako ostatní.

zena nevinnost

Přečti si, co tě v ordinaci čeká.

Vyšetření předchází anamnéza. To znamená, že s tebou lékař projde, jaké nemoci jsou v příbuzenstvu, jaké nemoci si prodělala ty. Od kdy máš (pokud už máš) menstruaci. Předem se podívej, kdy jsi měla poslední menstruaci a jak často menstruaci míváš. Menses se počítá od prvního dne krvácení do posledního dne před dalším krvácením. Taky by tě neměl vykolejit dotaz, zda jsi byla těhotná, jak případné těhotenství skončilo… Lékař zkrátka musí zjistit všechny informace. Určitě mluv pravdu.

Pak přejdete k samotnému vyšetření.

Vyšetření se provádí na gynekologickém vyšetřovacím stole, na kterém se leží na zádech a nohy položíš do speciálních podpěr.

Nejdřív se provádí vyšetření v gynekologických zrcadlech. To znamená, že ti do pochvy bude zaveden kovový nebo umělohmotný nástroj. To lékaři umožní prohlédnout děložní čípek a provést z něj stěry, které se pak zašlou do laboratoře. Pak se provádí ještě vyšetření pohmatem, jedním prstem nebo dvěma prsty pochvou a druhou rukou přes břicho.

Snaž se být co nejuvolněnější, pak to nebude tak nepříjemné.

No a to je vlastně všechno.

Interval preventivních gynekologických prohlídek, za předpokladu, že je všechno v pořádku, je jeden rok. To se dá přežít, ne?

Tip: Na gynekologické vyšetření je dobré se chytře obléknout. Nejlepší je vzít si sukni a případně punčochy. V ordinaci, resp. v převlíkárně si pak stačí sundat kalhotky a zbytek si můžeš nechat. Po ordinaci se pak nemusíš pohybovat polonahá. Pokud se ti v sukni nechce, obleč si třeba delší tričko, které si můžeš stáhnout pod zadek.

Martina M.
foto: picjumbo.com

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Anonymka napsal:

    No jo ale co když jsem pana to mi nemůže strčit prsty do pochvy to by mi protrhr panenskou blánu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *