Pupínky po holení – co s tím?

Taky se ti to stalo? Venku je hezky, ty se chystáš na rande nebo jen tak na pokec s kámoškou a řekla sis, že by to chtělo ukázat světu hladce oholené nožky jako z reklamy. Tak ses je oholila, ale ejhle… Po chvilce se ti na místo krásné hebké pokožky vyrazily červené pupínky. Odkud se proboha berou? A co s nimi?

Ono se řekne, že holení je jednoduché – vezmeš žiletku, případně pěnu a jedeš. Jenže to chce dodržovat určitou holící kulturu. :-)

Bez žiletky by to nešlo (teda pokud nejsi odvážlivka, která snese holení strojkem nebo voskem). Ať už používáš jednorázovou žiletku, nebo nějakou lepší vícebřitou, vždy platí, že musí být ostrá. Ostrost rozhodně nezkoušej na prstu. Zkrátka, až ti chloupky nepůjdou oholit po prvním pokusu, je na čase dát jí sbohem.

holeniDalší důležitou, ale často podceňovanou pomůckou je pěna na holení. Nejčastěji se pupínky objevují, když se holíš takzvaně na sucho. Pokud doma pěnu nemáte, protože je drahá nebo protože právě došla, použij alespoň mýdlo. Jak? Holené místo pořádně namydli (ideálně sprchovým gelem) a nános gelu nebo mýdla žiletkou spolu s chloupkama setři.

Nejlepší je holit se během sprchování nebo koupele. Teplá voda totiž chloupky změkčí a budou pak povolnější a snadněji přes ně bude klouzat žiletka. Pokud spěcháš a potřebuješ si oholit alespoň nohy, rychle skoč v kalhotkách do vany, nohy osprchuj a pak se teprve ohol.

Zatímco před holením je vhodnější použít teplou vodu, po holení bys pěnu nebo mýdlo měla smýt vlažnou vodou. Chladnější voda totiž stáhne póry a pokožka tak bude povolnější.

Po holení je třeba pokožku ošetřit. Rozhodně ale nepoužívej parfémovanou kosmetiku, ta by ti mohla bezprostředně po holení ublížit. Kůži je třeba hydratovat, tak ji pořádně promaž vhodným krémem.

Pozor – po holení v podpaží, rozhodně nepoužívej hned deodorant a už vůbec ne ten s přidaným alkoholem!

Nejlepší je holit se večer a ne těsně před tím, než se někam chystáš, pokožka pak má čas a klid se zregenerovat a zklidnit. Základem samozřejmě je se potom neškrábat. Pokud to svědí, zkus místo ještě jednou namazat krémem a příště před nebo po holení ještě použij peeling. Ten odstraní přebytečné šupinky kůže a svědění by tě tak mělo přejít.

Sandra Š.
foto: freedigitalphotos.net

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *