Jak pečovat o své rty?

Díky rtům můžeme mluvit, smát se i líbat se, proto bys neměla zanedbávat péči o ně. Protože neobsahují žádné mazové žlázy, v extremních podmínkách jako je mráz nebo příliš mnoho slunce, se rty snadno vysuší a popraskají.

Suché rty však snadno promastíš pomocí kosmetických přípravků, kterých je na trhu bezpočet. Rozhodně se vyhni mastným rtěnkám, ty totiž obsahují pudr, který je mohl snadno vysušit. Lepší je sáhnout po krémových rtěnkách, balzámech a lesku.

rty_tvar

Pozor na sluníčko

Pokud se ráda koupeš a sluníš, tak bys neměla zapomínat na opalovací krém a vždy s sebou měj i kvalitní balzám. Je potřeba chránit rty před UV zářením, proto si na léto obstarej balzám, který bude obsahovat UVA a UVB filtr. Sehnat bys ho měla jak v lékárně, tak v drogerii, chce to ale číst etikety!
Když už si nějaký koupíš a nebude ti vyhovovat, tzn. rty tě budu pálit nebo svědit, rozhodně ho vyhoď, může totiž obsahovat tobě nevyhovující látku. Pravidelně kontroluj i datum spotřeby, není tam jen tak pro nic za nic, po tomto datu mohou klesat nejen vůně, ale i účinky.

Bacha na zlozvyky

Vyhni se kousání do rtů. Toho se můžeš zbavit pomocí žvýkaček. Když budeš nervozní, hned si dej žvýkačku a zaměstnej pusu. Když bys to nechala dojít do extrému, mohly by ti rty začít otékat, krvácet, tvořit se afty a opary. Pokud budeš na místech, kde by se nemělo žvýkat, tak si kup pěkně hustý a hutný balzám s příchutí, jakou nemusíš. Určitě si pak nějaké to kousání rozmyslíš.

Vyhni se i olizování rtů. Tím je totiž zase jen vysušuješ a nijak jim nepomáháš.

Pokud trpíš na suché rty, doplň vitaminy. Pravděpodobně ti bude chybět Béčko, to najdeš v kvasnicích, banánech a obilí, mimo to přidej i mléko, sóju či burské oříšky, v těch najdeš vitamin E, který tvé rty krásně zvláční.

Rozmazluj je

Pokud své rty chceš pěkně rozmazlit, pak si tak jednou týdně nandej na měkký zubní kartáček lžičku medu a jemně si jej do rtů vmasíruj. Pak ho nech pár minut působit a pak jednoduše slízni. :-) Takhle vláčným rtům jen tak někdo neodolá.

Mohlo by se vám líbit...

4 komentářů

  1. Terka napsal:

    ta chut’ není tak dobrá a nevoní jako u balzámů, ale je to účinnější a rozhodě levnější. já osobně sem s ním spokojená a časem sem si zvykla

  2. Terka napsal:

    já měla velký problém se suchými a popraskanými rty. vyzkoušela jsem různé balsamy, luje a mastičky. ale nic nepomáhalo. pak mi babička mé kamarádky poradila vepřové sádlo. během cca měsíce se stav mých rtů o hodně zlepšil a dnes už ho tolik ani nepoužívám, protože už nejsou rozpraskané.

  3. Adel napsal:

    Já mám problém v tom, že se mi rty hodně vysušuji a někdy jsou i popraskané. Zkoušela jsem různé balzámy na rty i z lékárny ale nic nepomohlo. Zkoušela jsem taky ochucené balzámy ale vždycky mi chutnaly i když nějaké mi nevonely ale chutnaly. Někdy se mi stává, že se mi rty loupou a nevypadá to hezky a bolí to. Kdy mám své dny, víte co tím myslím, 5al se mi rty hodně vysušují a cítím jsk jsou suché, loupou se mi potom docela často a dost hodně, před všemi ve třídě to vypadá hrozně, proto si vezmu kartáček na zuby a rty si pak masiruji nebo když jsem unavená, tak si rty loupu sama, vím že je to špatné a neměla bych to dělat ale nedělám to často, většinou ve škole na toaletě před zrcadlem.. Měla jsem teď nějaký balzám ale nepomohl mi, rty mám pořád stejně suché, pokud máte nějakou radu jak se toho zbavit, tak mi ji určitě napište,budu moc ráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *