Saunování

Zima je dlouhá, čas zahradních akcí je ještě daleko a často přes zimu vymýšlíme, jak se odreagovat, kam zajít… Vezmi kámošku a zajděte si do saunového světa, kde si maximálně odpočinete, vyplavíte všechny špatné neduhy a budete se cítit jako nové.

V sauně zahříváš své tělo nad normální tělesnou teplotu, uvolníš tak unavené svaly, uklidníš mozek a tělo do krve začne vyplavovat endorfiny, které zařídí, že se budeš cítit opravdu dobře. Nikde není uvedeno, jak dlouho v sauně musíš vydržet, záleží jen na tobě, jak dlouho ti to bude příjemné. Nic se nemá přehánět, tedy pokud se budeš cítit slabě nebo se ti udělá špatně, je na čase se jít ochladit.

Ochlazení probíhá nejlépe skokem do studeného bazénu nebo opláchnutím ve studené vodě. Ačkoliv to vypadá hrůzostrašně, uvidíš, že se pak budeš cítit opravdu báječně. Navíc díky tomuto ohřívání a ochlazování posiluješ imunitní systém a nebudeš tolik nemocná.

V sauně jsou obyčejně lidé nazí, již kvůli lepšímu výsledku, ale pokud jsi stydlivá, můžeš si dopředu zjistit, zda se do sauny může chodit v plavkách, nebo ještě lépe rezervovat saunu jen pro sebe a kamarádku či přítele, kde budete mít naprosté soukromí a nedopustíte se tak žádných nepříjemností, když ostatní budou v rouše Adamově a ty v plavkách.

Je dobré pod sebe položit ručník či prostěradlo, a to čistě z hygienických důvodů. Nejčastějšími saunami jsou sauna finská, parní a suchá. Suchá sauna je podobná finské. Je obložena dřevem a dobře izolovaná, zatímco ale ve finské sauně přiléváš na kameny vodu pro větší vlhkost místnosti, v suché sauně nic takového neděláš ani nesmíš. Teplota se v těchto saunách pohybuje od 60 do 100 stupňů.

V páře není tak vysoká teplota, za to je tam téměř 100% vlhkost. Díky této vlhkosti výborně prokrvíš podkoží, nicméně se neohřeješ natolik jako u jiných saun. Existuje u nás ještě tzv. infrasauna, která neprohřívá tělo zvenku, ale zevnitř asi 10cm pod kůží, v takovéto sauně by měl člověk vydržet nejméně 20minut pro správný výsledek.

Vše potřebné již víš, stačí si vybrat tu pravou saunu pro tebe nebo je jednoduše vyzkoušet, odejít můžeš kdykoliv. Dopřej si v zimě trochu odpočinku a relaxace touto formou.

Jana

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *