STRIE – CO TO JE A JAK NA NĚ?

Slovo strie si možná spojuješ s těhotnými ženami, stejně jako těhotné však tento problém postihuje dospívající holky a kluky.

Strie jsou drobné jizvičky na kůži, které se tvoří v oblasti břicha, stehen, hýždí a prsou (ale mohou se objevit i nad koleny či na kříži). Strie mají nejprve růžovou, červenou či nafialovělou barvu, později vyblednou a jsou světlejší než pokožka. Vznikají z důvodu napínání rostoucí kůže a také při rychlém nárůstu a úbytku hmotnosti. 

Problém strií spočívá v tom, že se jim nedá žádným způsobem předejít. Buď tě toto zjizvení postihne, nebo ne. Jistou úlohu v tom hraje i genetika, takže se zeptej rodičů, jak na tom jsou, ať víš, co tě nejspíš čeká. V podstatě jediné, co proti vzniku strií můžeš dělat, je zdravě jíst a dostatečně pít, ať je tvá kůže správně vyživována.

Existuje i řada kosmetických výrobků (krémy, oleje, tělová mléka), které pomáhají zmírňovat vznik strií a zčásti dokážou nevzhledné jizvičky zahladit. Moderní kosmetika obsahuje řadu účinných látek a různých vitamínů, naše babičky, které si takové výrobky pořídit nemohly, používaly na léčbu strií domácí vepřové sádlo…

Tukem se asi mazat nebudeš a radši zvolíš nějaký krémík. Pokud si budeš kosmetiku proti striím pořizovat, poraď se s kámoškami či nějakou těhotnou ženou ve tvém okolí, který výrobek jí skutečně pomohl. Krémy totiž nejsou nejlevnější, tak ať nevyhodíš majlant za něco, co nebude mít žádný efekt.

Vyzkoušet můžeš i pravidelné masáže postižených míst, nebo dokonce laserovou operaci. Pokud ale nic z uvedeného nepomáhá a strie ti vznikají i nadále, nepropadej panice nebo dokonce depresím. Strie mají skoro všichni (i kluci!) a rozhodně to není něco, za co by ses měla nějak stydět. Pokud by snad někdo měl tendenci se ti vysmívat, můžeš si jen pomyslet: však počkej, čeká tě to taky!

Anička

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

5 komentářů

 1. nina napsal:

  Dobrý den
  ja se podelim se svou zksuenosti tu (odkaz byl odstraněn)
  musim rict ze jsem velice spokojena
  jiz po prvni osetreni byl videt rozdil
  takze doporucuji

 2. Janka napsal:

  Holky nesouhlasím, strií se dá zbavit. K odstranění strií se využívá rázová vlna – obnoví to produkci kolagenu v kůži a kůže se zase vytáhne.

 3. frendka Nika napsal:

  Ahoj Báro,
  strií se nelze úplně zbavit, dobrou zprávou je, že časem hodně zesvětlí a skoro vymizí. Na čerstvé jizvičky by ti mohly pomoct hlavně krémy s hojivými účinky, které obsahují panthenol, bepanthen nebo bylinky jako kostival a rakytník. Zkus doma pohledat měsíčkovou, kostivalovou nebo panthenolovou mast. A po sprchování se jí pravidelně maž.

 4. Jana napsal:

  Strie se mi udělaly když jsem hodně přibrala, byla jsem z toho neštastná..prý pomáhá sluníčko, ale já nechtěla čekat, tak jsem si v lékárně nechala poradit a koupila si Elasti-Q exclusive. Když jsem strie poctivě mazala tak mi pěkně vybledly..jsem fakt štastná že to tak krásně pomohlo..

  • Bára napsal:

   Ahoj.Je mi 13 a v poslední době jsem celkem přibrala,a udělaly se mi strie na stehnách a bocích.Chtěla sem vědět jestli je na to něco domácího než krémy,protože u mě doma nikdo neví že ty strie mám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *