Tetování – vše, co bys měla vědět, než (a jestli) se pro něj rozhodneš…

Když vidíš na někom tetování, nemůžeš z něj spustit oči? Taky po tetování toužíš? Tvé zalíbení naprosto chápeme, ale tetování je rozhodnutí na celý život, tak si nejdříve pojďme říct, co a jak. 

Tetování je krásná ozdoba těla, která nám může dělat dlouhé roky radost, ale také nás může začít pěkně štvát. Proto si to dobře rozmysli a pak ještě několikrát. Prober si to ze všech úhlů pohledu. Jak na to? 

Kdy se pro tetování rozhodnout?

Tetování je forma sebevyjádření. Mělo by říkat, kdo jsi a co máš ráda. Měla by ses a své názory a postoje znát natolik dobře, abys ani po čtyřiceti letech nelitovala, že sis něco takového na sebe nechala dát… Proto se pro tetování rozhodně opravdu až tehdy, kdy si budeš jistá, že víš kdo jsi a kam chceš směřovat. Zeptej se starších lidí v okolí, zda zastávají stejné názory i po letech a pokud ne, zajímej se, co je ke změně přivedlo. Zamysli se, jak bys to asi měla v jejich kůži ty? 

tetovani

Kde se nechat tetovat? 

Tak tohle si sakra dobře rozmysli. Nikdy nevíš, kam tě osud zavane a co budeš dělat za deset, třicet, padesát let. Jsou zaměstnání, kde je tetování na viditelném místě nemyslitelné. Taky vezmi v potaz, že to, že teď más super postavičku a kůži hezky vypnutou, vůbec nemusí znamenat, že taková budeš i za čas. 

Geny, těhotenství, přibývající věk – takový je život a zanechává na našich tělech různé známky. Strie, povolená kůže, vrásky, celulitida a dalo by se dlouze pokračovat. 

Podívej se po okolí. Umíš si představit, že by tetování měla tvoje babička, prababička nebo třeba teta? Jasně, určitě by to na nich vypadalo cool, ale zkus se na to podívat i jejich očima. Viděly by to stejně? Neboj se jich zeptat na názor…

Jde tetování odstranit? 

To záleží… na místě, velikosti, stáří, zdravotním stavu člověka. Po odstranění mohou vzniknout jizvy. Více ti řeknou přímo tatéři anebo kožní lékaři. 

Pro jakého tatéra se rozhodnout? 

Tatéři jsou umělci, každý má svůj rukopis, své postupy, přístup a zásady. 

Před výběrem tatéra se nezajímej o lokalitu, kde pracuje ani o to, jak to vypadá v jeho studiu – i když pozor, tatérské studio musí splňovat všechna hygienická nařízení, protože zde hrozí velké riziko nákazy různých nemocí, jako je třeba žloutenka!

Zajímat by tě měla především práce tatéra. Věnuj tomu čas a pečlivě si prostuduj jeho díla. Zajdi se podívat osobně na jeho nabídku, mrkni se na sítě, nejlíp ti poslouží instagram. Neváhej si s tatérem pokecat, kontaktuj ho a zeptej se na vše, co tě zajímá. Měl by ti být sympatický a měla bys v něj mít důvěru. Pořád pamatuj, že to ty jsi ta důležitá, protože jde o tvé tělo. Zkus najít někoho, kdo u něj byl a podívej se, jak to na něm vypadá. 

Od kdy je možné se nechat tetovat? 

Pamatuj na to, že tetování představuje porušení integrity člověka, a to definuje § 93 Občanského zákoníku v prvním odstavci. Tetovat se můžeš nechat i mladší 18let, ovšem v takovém případě je zapotřebí písemné potvrzení, že s tetováním souhlasí tvůj rodič nebo zákonný zástupce. A pozor, tatérská studia mohou někdy i trvat nejen na písemném souhlasu, ale i na přítomnosti zákonného zástupce. Pokud je ti méně než 14 let, je zapotřebí navíc i souhlas soudu. 

Kdyby tetovací salón tetování provedl bez všech nezbytných souhlasů, došlo by z jeho strany k porušení zákona v podobě neoprávněného zásahu do integrity dítěte, za což je odpovědný dle příslušných ustanovení občanského zákoníku a to si logicky nikdo nevezme na triko. Potřebné formuláře najdeš vždy na stránkách tetovacího salonu a pokud ne, kontaktuj se, aby ti je poslali. 

Tetování nanečisto

Exsituje spousta možností, jak si to nejdříve vyzkoušet. Jednou z nich je henna, což je dočasné tetování, které se ti po čase smyje, ale které je dobré podstoupit u někoho, kdo o umí, ať na sobě pár týdnů nenosíš čmáranici. Další možností je nálepka. Ne, nemyslíme tu z Pedra. Existují velkoformátové nálepky, které ti zakryjí celá záda, paže nebo nohu. Můžou být i barevná a vydrží pár dní až týdnů – záleží na kvalitě a na četnosti mytí. 

Jaký máš názor na tetování ty? Toužíš po něm?

-MM-

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *