Toxická kamarádka? Jak ji poznáš a co s tím?

Znáte se spolu už pěkně dlouho a okolí by řeklo, že jste jednoznačně kámošky. Dost možná bys to řekla i ty, něco ti ale úplně nesedí…

Jak poznáš toxický vztah? A jak říct takové kamárdce A DOST? 

Někdy je nám v životě ouvej a potřebujeme kamarádku, byť by to mělo být o půlnoci. Jindy se spolu potřebujeme zasmát, anebo poklábosit třeba i o ničem. Když jí něco řekneme, víme, že je to jen pro její uši, že nás vyslechne a nebude soudit. 

Tohle všechno pro nás dělá dobrá kamarádka. Najít ji není jen tak a někdy je to možná proto, že po boku máme tu nepravou. Jak poznáš, že se přátelíš s toxickou kamarádkou? 

kamosky

Když potřebuješ, nemá čas

Vztah by měl být win-win. Samozřejmě nejde očekávat, že se v trablech a svěřování s nimi budete pravidelně střídat. Ale pokud pravidelně stává, že zatímco ty jsi vždy byla po ruce, když potřebovala, ona měla vždy spoustu výmluv, proč zrovna nemůže? 

Takhle by to vypadat nemělo, nemyslíš? 

Nikdy ti nic pořádně nepochválí

Máš nový účes, ze kterého jsi totálně nadšená a ona na to: “Dobrý, ale baleáž už asi rok nefrčí.” Nebo jiná poznámka: “Proč nejdeš taky cvičit? Pak bys nemusela tolik řešit ty boky.” Jasně upřímnost je pozitivní vlastnost. Ale upřímnost a neustálá kritika jsou dvě odlišné věci. 

Takže když se nad tím zamyslíš a přijdeš na to, že když už ti něco pochválí, musí zároveň dodat i nějaké ale. A že pokaždé, když se vidíte, míváš pak pocit, že bys měla být lepší, hezčí, hubenější, chytřejší apod. Věř, že tohle nesvědčí o dobrém vztahu. 

Netěšíš se na ni

Když se máte vidět, moc se netěšíš? Tak to zpozorni, na super friendky se totiž většinou nemůžeme dočkat. Když máme nějakou novinku, hned jí to chceme sdělit! Chceme ji vidět, obejmout, prostě se těšíme. Pokud ti tvůj vnitřní hlásek napovídá, že u ní to tak vůbec nemáš. Popřemýšlej, zda ti takové přátelství stojí za to. 

Obáváš se její reakce

U zdravého kamarádského vztahu se nemusíš bát vyslovit svůj názor. Kamarádce se nesmíš bát říct ne, když se ti něco nechce nebo nelíbí, nemusíš ji kvůli ničemu lhát, nemusíš se bát její reakce, ať už by to mělo být na cokoli. Prostě u bezva kamarádky se počítá s tím, že to co jí řekneš, přijme tak, že se nemusíš obávat. Nemáš to takhle? Sužují tě obavy, když s ní v něčem nesouhlasíš? Pak pamatuj, že strach v přátelství nemá prostor. 

Tak co? Poznáváš se v tom? Pokud ano, zvaž, co s tím uděláš. Neříkáme, že musíš hned jít a pálit mosty. Vezmi ale váš vztah do svých rukou a řekni jí pevně a rozhodně, co vše se ti nelíbí, třeba se ti uleví a ona změní přístup. A když nem víš, co dělat. Žiješ jen jednou a měla bys bý obklopena dobrými přáteli.

Martina M.
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *