Učení mučení

Že je učení mučení? A neděláš to náhodou špatně? Máš někdy pocit, že ti škola přerůstá přes hlavu? Neleze ti učení do hlavy? Ruší tě sourozenec, soused nebo radši chatuješ? Frendka tě naučí učit se. :-)

Udělej si v tom řád

Napiš si rozvrh jako do školy. Nemusíš ho dodržovat na minutu přesně, ale přibližně se ho drž. Když přijdeš ze školy, dej si pohov a relaxuj – jednoduše vypni a dělej, co tě baví. Po hodince nebo dvou se do toho pusť. Ale neuč se tři hodiny v kuse, udělej si z toho bloky. Půl hoďky něčeho těžkého, pak desetiminutový oraz, poslechni si třeba písničku a pak zase do toho.

Uč se, když je mozek aktivní

Pokud máš třeba kvůli doktorovi volno nebo je víkend, tak se uč už ráno. Ráno od deváté do jedenácté je totiž tvůj mozek odpočinutý a bude lépe vstřebávat nové informace. Pokud je normální všední den, tak se pak uč, potom co si odpočineš od školy, mezi pátou a osmou hodinou, to je totiž podle vědců a lékařů taky doba, kdy je mozek výkonný. Nikdy nemá smysl učit se těsně před spaním, když jsi na odpadnutí. Lepší a zdravější je ráno si přivstat, nasnídat se a budeš se divit, jak ti to půjde.

Zařiď si klid

Pokud máš nějaké úkoly v domácnosti, tak je všechny udělej ještě před učením. Když budeš vědět, že tě ještě čeká luxování, budě tě to rozptylovat a myšlenky ti budou odbíhat. Dolézavého sourozence posaď před televizi, ať se kouká a nepobíhá po bytě. Vyvětrej si a pak okno zavři, aby tě nerušil pouliční šum. Pokud miluješ hudbu a neobejdeš se bez ní, pak si pusť něco potichu a beze slov. Texty, obzvláště ty české, ti totiž budou odvádět pozornost.

Zapoj více smyslů

Všechno, co se učíš, si odříkávej nahlas, tím zapojíš sluch. Dělej si poznámky, napiš si třeba tahák – ne tím tě nenavádím k podvodům, ale tím, že si to napíšeš, se to vlastně učíš a zapojíš hmat. V naprosto krajní situaci pak tahák můžeš třeba použít. :) Zapoj pořádně i zrak, podtrhuj si a zvýrazňuj text. Neuč se nic nazpaměť, když se tě pak učitel zeptá na doplňující otázku nebo to budeš muset popsat svými slovy, budeš v pasti. Diskutuj o tom, co se učíš s rodiči, přečti si o tom knížku, doplň si informace z internetu. Teprve pak tě před tabulí žádná šťouravá otázka nepřekvapí.

Uč se s předstihem

Nenechávej všechno na poslední chvíli, když budeš vědět, že tě za týden čeká těžká písemka, tak se na ni začni připravovat co nejdříve, informace se ti totiž musí do paměti vrýt. Během té doby si to taky můžeš několikrát zopakovat.

To nejlepší nakonec

Nejdříve se vždy uč předměty, které tě nebaví a které jsou těžké. Je chyba začínat s předměty, které ti jdou, na ty těžší totiž budeš mít míň energie a tvoje soustředěnost se bude blížit bodu mrazu. Je dobré předměty střídat podle zaměření. Například češtinu, potom matiku a pak dějepis…

Rada pro lenochy

Pokud tě učení těžce nebaví, tak se uč v mezičasech. Když pojedeš busem ze školy, když je v televizi reklama… Zkoušej se s kámoškou o přestávkách, tak si učivo pěkně zopákneš. Piš si o přestávkách taháky, jak už je psáno výše, zapojíš tím další smysl. Pokud se máš naučit třeba 6 stran, je záhul to jen přečíst. Proto si udělej výpisky a text si zestručni. Jeden vytištěný papír snadno přeložíš, hodíš do kapsy a můžeš se učit třeba při venčení psa.

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

  1. Radka napsal:

    Brainstart znám. Lépe se po něm soustředím a jsem nabitá energií…moc jsem tomu nevěřila,ale nakonec uvěřila:-D

  2. Pavlínka napsal:

    JJ, to jo..ale bere se i prumer potom. Já kdyz uz nemuzu vnímat,tak se jdu na chvíli projít, nebo si odpocinout jinou cinností. Ale jinak jsem si koupila s kamoskou na pul brainstart. Hrozne mi pomáhá vnímat a to i ve skole a jsem bystrejsi.objednavala jsem si jej na netu.

  3. Mirka napsal:

    Me ale vadi, ze me do uceni rodice nuti. Prece kdyz chci jit na veterinarku, tak nemusim mit jednicky z dejepisu ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *