Body positivity – znáš?

Body positivity je velké feministické hnutí, které vzniklo v Americe a již je rozšířeno po celém světě. Slyšela jsi o tom a zajímá tě, o čem to je? 

Sebeláska jako norma

Je to jednoduché, smysl spočívá v tom, že miluješ své tělo, protože na něm nemůže být nic ošklivého či špatného. Ano, je to přesně to, o čem se snažíme již dlouho psát a co vlastně píšeme dokola dokola. Prostě: buď taková, jaká jsi a měj se ráda. 

Ale tak jednoduché to ve společnosti není. Ochlupení, váha, mestruace a další jsou stále hodně diskutované a pro některé na překážku, a to má za následek, že to řešíme. Je to takový nekonečný    koloběh. Dokud budeme k určitým oblastem negativní, budou stále tématem. 

body positivity

Podle body positivity by toto mělo přestat a přijetí těla a sebeláska by se měly stát normou. Cílem pozitivního přístupu k tělu je zastavit hanobení těla a respektovat každé tělo a každou postavu a vnímat ho jako krásné a přirozené.

Body positivity je zkrátka hnutí, které chce přijetí vlastního těla a respekt k jeho částem bez ohledu na tvar či velikost. Vzniklo jako reakce na fakt, že se ve společnosti stal upřednostňovaný ideál krásy a štíhlosti. Tomu se ale reálně dokáže přiblížit jen malé procento lidí.

První změnu v našem myšlení přinesl mimo jiné stále rozšířenější plus-size modeling. U mnoha známých značek, jako jsou Dove, H&M, Zara a Hollister, najdeme modelky větší velikosti. Poselstvím zkrátka je, že být větší velikosti je stejně normální jako být menší velikosti, ne že hubená je hezká!  

Respekt k ostatním

Je důležité chovat se k sobě s respektem. To zahrnuje znamená, že bychom rozhodně neměli pronášet nenávistné komentáře nebo posuzovat vzhled ostatních. Spíše byste se měli snažit být co nejvíce empatičtí k lidem kolem sebe a šířit pozitivitu. 

Jednotlivé tváře hnutí také ukazují, že je možné vypadat hezky i v těle, které nosí třeba kilogramy navíc nebo které je zjizvené či má celulitidu. Zkrátka, že je možné se hýbat a žít naplno a bez obav.

Poděl se s námi, jaký postoj k tomu máš ty?

Veronika
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *