Kdy můžeš otěhotnět a jak si dávat pozor?

Těhotenství – pro někoho radost, pro někoho strašák. Kdy můžeš otěhotnět? A na co si dávat pozor, když dítě zatím nechceš? 

afera_vztah_par

Jak probíhá oplodnění? 

Každý menstruační cyklus se z vejcovodu uvolní jedno vajíčko, toto vajíčko je schopné oplodnění a po splynutí se spermií dá zárodek vyvíjejícímu plodu Jestliže při pohlavním styku dojde k uvolnění (vystříknutí) spermií a dojde k jejich přesunu děložním hrdlem do dělohy a poté do vejcovodů, střetnou se tam s uvolněným vajíčkem. Už pouhých pět minut po ejakulaci mohou spermie doputovat do vejcovodu, kde mohou přežít až sedm dní a během této doby vajíčko oplodnit. 

Kdy je největší šance na otěhotnění? 

Největší šance, kdy otěhotnět je během ovulace. Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku. Jedná se o rozmezí zhruba 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci. Čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je pravděpodobnost otěhotnění vyšší.

Ovulace se nejčastěji objevuje v polovině cyklu, ale v důsledku nepravidelné menstruace či třeba stresu, může být ovulace ihned po menstruaci či třeba před ní.

Ale pozor, to neznamená, že mimo ovulaci nemůžeš otěhotnět! Otěhotnět můžeš kdykoli v průběhu celého cyklu. Kdykoli, kdy máte s partnerem nechráněný pohlavní styk.

Tip: 5 nejčastějších mýtů o sexu

Pozor na perušovaný styk

Otěhotnět můžeš dokonce i při přerušované souloži, tedy i tehdy, když se do tebe kluk takzvaně neudělá a jen zasune, tedy když spolu souložíte, ale ejakulaci vykoná mimo tebe. Pamatuj, že stačí kapka lásky a můžeš být těhotná. 

Kapka lásky se říká tekutině, kterou muži vylučují při vzrušení. I ta obsahuje spermie, a k oplodnění tedy může dojít, i když se do tebe dostane jen tato tekutina. I ta obsahuje spermie, které se mohou vypravit na cestu za tvým vajíčkem.

Cestou jak zabránit početí je užívání antikoncepce. Tu ale musíš brát pravidelně a důsledně! Anebo používání kondomu. Kondom tě zároveň chrání před pohlavními nemocemi jako je AIDS, chlamýdie apod. 

Tip: Jaké jsou druhy antikoncepce? 

Co když praskne kondom nebo to partner špatně naplánuje? 

Řešením může být tabletka „po” – Postinor. Nejedná se o potratovou pilulku, ale o tabletku, která za pomoci hormonů oddálí ovulaci a sníží hybnost spermií. Tabletku seženeš v lékárně a není zapotřebí předkládat občanku. Cena je okolo 500 Kč. Je důležité tabletku polknout nejpozději 72 hodin po nechráněném styku. Platí ale, že čím dříve, tím lépe a účinněji. Tabletku lze používat jedenkrát za cyklus.

-MM-
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

5 komentářů

  1. Jana napsal:

    S přítelem máme nechraneny sex, menstruaci mám nepravidelnou a a skoušime se o miminko ale nějak se nedaří

  2. Karolína napsal:

    Dobrý den mohu otěhotnět při nechránéným pohlavním styku když jsem neměla menstruaci nic a menstruaci jsem měla před 3 týdny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *