Může za to temperament

Jsi jako časovaná bomba, jen obvykle bouchneš ještě před tím, než sepne časový spínač? Nebo by ses často raději stočila do klubíčka a schovala se někam na klidné a bezpečné místo? Či máš všechny a všechno na háku a na problémy pečeš? Nebo v případě potíží zvedáš telefon a voláš kámošům, a pokud problémy nejsou, voláš taky a razíte někam ven?

Výše uvedené, jsou sice extrémními případy, nicméně dobře ukazují, jaké podoby temperament může nabírat. Podle psychologů je temperament vrozená dispozice, takže ať už si se našla v jakékoliv charakteristice, nemůže za to výchova, jak někteří rádi udávají, ale prostě ses tak narodila.

Cholerik, melancholik, flegmatik a sangvinik jsou základní typy temperamentu, ale málokdo spadá jen pod jednu charakteristiku, obvykle převládá nějaký vůdčí znak, a z ostatních typů se pak promítají jen některé znaky. Takže jsme pak třeba 60% flegmatici, 20% sangvinici, a zbytek se dělí o deset procent.

Vzpomínám, že do nás tuhle charakteristiku hustili už na základce, ale ona se v praxi docela neztratí jak v komunikaci, tak vůbec v běžném životě. Je to podobné jako s horoskopy, když víte, kdo je jaké znamení, víte asi, jak bude reagovat při problémech, a jak když je vše zalité sluncem. Třeba s melancholikem si moc mejdanů neužijete, za to sangvinik obvykle nevynechá žádnou příležitost k zábavě…

No, abychom nezůstali jen u suchých faktů, tak si dané typy trochu vykreslíme. Typickým příkladem cholerika je Četník ze Saint Tropez, kdo kultovní sérii komedií neviděl, nechť se mrkne, jak takový vztekloun, jakým cholerik je, dovede být vtipným často i proti své vůli. Příkladem melancholika je Šmoula Mrzout, obvykle je uzavřený sám do sebe a často v depresi…

Flegmatika zase nic nerozhází, což pro změnu rozhází celé okolí, jako příklad uveďme Švejka (ostatně podle některých jsme všichni národ Švejků, takže určité procento flegmatika zřejmě máme od narození všichni.) No a sangvinik je společenský a upovídaný nezmar, ideálního zástupce bychom našli třeba v seriálu Přátelé.

Zapi :-)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *