První kancléřka z východního bloku

Angela Dorothea Merkel, narozená v roce 1954 v Hamburgu, je vůbec první ženou, která se ve Spolkové republice Německu stala kancléřkou, přičemž její zvolení má i jinou symboliku – vzhledem k tomu, že vyrůstala ve východním Německu, po sjednocení se stala první hlavou kabinetu z bývalé NDR.

A jak se vůbec dostala k moci?

Po střední škole nastoupila na univerzitu, na níž se věnovala fyzice – všichni si jí pamatují jako dívku s hlavou v knihách. Po dokončení školy nastoupila na Akademii věd, kde se zabývala kvantovou chemií. Během převratu koncem roku 1989 vstoupila do nové politické strany Demokratischer Aufbruch (DA), které se později stala mluvčí. Na Akademii zůstala až do roku 1990, kdy se stala druhou mluvčí poslední vlády NDR, přičemž v srpnu téhož roku byla zvolena do spolkového sněmu.

V lednu následujícího roku se stala ministryní pro ženy a mládež a v listopadu 1994 spolkovou ministryní ochrany prostředí, přírody a bezpečnosti atomových reaktorů ve vládě Helmuta Kohla.

Od roku 1998 do dubna roku 2000 setrvávala ve funkci generální tajemnice CDU. Během tehdy propuklé aféry ohledně darů CDU se Merkelová odvrátila od svého podporovatele Kohla. Následně ji drtivá většina členů CDU zvolila předsedkyní.

V roce 2005 se konečně dočkala politického růstu, když byla nominována na kancléřku a vyhrála. V úřadu si popularitu získala velmi rychle, schvalovalo ji největší procento obyvatel v poválečných dějinách. V červnu 2011 jí bylo prezidentem USA Barackem Obamou uděleno nejvyšší americké civilní vyznamenání, Prezidentská medaile svobody.

Anička S.
Zdroj foto: http://www.boobpedia.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *