Jak dodržet předsevzetí?

Taky sis dala předsevzetí a začínáš pochybovat, že je dodržíš? Nebo ještě nedala, ale chtěla bys? Pak jsou následující řádky určeny právě tobě. Jak konečně nějaké to předsevzetí dodržet? 

predsevzeti_ukoly_goals

Než si předsevzetí vůbec dáš…

Základní je uvědomit si, že předsevzetí děláš jen a jen pro sebe a ne pro někoho jiného. V žádném případě se nestrovnávej s ostatními.

Také si nedávej předsevzetí jen proto, že ti někdo říkal, aby ses k němu přidala, nebo že by ti to prospělo nebo tak něco. Předsevzetí si dej opravdu jen tehdy, až to budeš opravdu chtít ty!

Tip: Abys předsevzetí vůbec splnila, nedávej si jich více. Bohatě stačí jedno, maximálně dvě. Máš tak mnohem větší šanci na úspěch.

Že sis žádné nedala? 

Nevadí, nikde není psáno, že si předsevzetí musíš dávat na začátku roku. Psychologové se navíc shodují, že na jaře jsou lidé svědomitější a schopnější předsevzetí dodržet. Důvod je jasný, je více světla, více sluníčka a spolu s tím i větší chuť do života.

Na jaře se například lépe hubne, venku je mnohem přívětivější počasí, a tak tam trávíme více času. Také začíná růst více sezónní zeleniny a ovoce a je tak větší výběr ze zdravé zdravy.

Pokud máš v merku předsevzetí, které obnáší nějakou tu venkovní aktivitu, zvaž, jestli pro tvou psychiku nebude lepší začít právě až na jaře.

Při dávání předsevzetí buď realistická a drž se při zemi. Nedávej si nereálné cíle, jedině tak můžeš být úspěšná!

Řekni si o podporu

Popros kamarádku, přítele, rodiče nebo sourozence, aby ti s tvým předsevzetím pomohli. Můžou tě podporovat, motivovat a taky hlídat, abys takzvaně neujela. :-)

Odměňuj se

Za každý drobný krok si dej odměnu. Zasloužíte si to a bude vás to motivovat. Ale nad odměnou se zamysli. Pokud máš jako předsevzetí, že zhubneš, určitě se neodměňuj dortíkem. Motivací může být návštěva kina, nákup nějaké drobnosti v drogerii nebo kafe s kámoškou.

Veď si statistiku

Na škodu není si své počínání zapisovat. Získáš tak přehled o tom, jak ti to jde nebo nejde. Navíc si tam můžeš psát své postřehy, co změnit nebo zlepšit. Třeba se z toho nakonec stane tvůj deník.

Chybovat je lidské

Takto si nemůžeš omlouvat všechna tvá uklouznutí. Ale když jednou za čas předsevzetí nedodržíš, svět se nezboří. Jen je potřeba si uvědomit, že když při dodržování budeš podvádět, podvádíš jen sama sebe.

Martina M.
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *