Proč chodit na pravidelná oční vyšetření?

Preventivní oční prohlídky zanedbávají lidé, kteří nemají žádné oční potíže. Přitom každý z nás má nárok na pravidelné oční vyšetření a nepotřebujeme k tomu ani žádné doporučení. Řekněme si důvody, proč chodit na pravidelné oční kontroly a jak často.

prevtivni ocni vysetreni

Nárok na oční prohlídky má každý – i vy!

dite_bryleNa preventivní oční prohlídku si můžete zajít jednou za dva roky. Žádná vyhláška ministerstva zdravotnictví neurčuje, od jakého věku můžete preventivní prohlídky absolvovat. Obvykle k očnímu chodíme tehdy, když nás trápí oční problémy nebo na doporučení praktického lékaře. Lidé s vysokým krevním tlakem, diabetem a s dědičnými dispozicemi k zelenému a šedému zákalu by měli chodit na oční kontroly pravidelně. Využijte této možnosti a pečujte o to nejcennější, co máte – o svůj zrak.

K očnímu lékaři i bez doporučení

Nečekejte na doporučení od praktického lékaře a převezměte odpovědnost za své zdraví do svých rukou. Při sebemenších problémech s viděním se objednejte k očnímu lékaři a po 40. roku života navštěvujte oftalmologa stejně pravidelně jako ostatní doktory. Nespoléhejte se na volně dostupné dioptrické brýle v drogeriích a svěřte se do péče odborníka. Oční lékař dokáže odhalit oční nemoci a nasadit včas léčbu.

Co vás čeká na první oční prohlídce?

Na prvním očním vyšetření odpovíte lékaři na dotazy, jaké máte v rodině choroby, jakými nemocemi trpíte a jaké užíváte léky. Následně oftalmolog provede vyšetření ostrosti očí, zkontroluje nitrooční tlak a prozkoumá samotné oko a oční pozadí. Může se stát, že vám doporučí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky pro korekci zraku.

V takovém okamžiku zkonzultujte s lékařem jednodenní kontaktní čočky. Skvěle se s nimi sportuje, nemusíte hlídat, kolik dní už je nosíte a osvědčí se vám na cestách. Výhoda jednodenních čoček je ta, že nepotřebujete žádný roztok na kontaktní čočky. Večer je vyhodíte do koše a ráno si vezmete nové.

Oční lékař zjistí skryté zdravotní obtíže

zena_brylePokud jste zanedbávali oční prohlídky, změňte to! Preventivní oční prohlídky jsou nesmírně důležité již od 6. měsíce věku. Některé oční choroby se zpočátku nijak neprojevují, a přitom mohou způsobit trvalé poškození zraku. Kromě toho oční lékaři mnohdy jako první zjistí, že trpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo vysokým cholesterolem. Oční prohlídku budete mít do hodiny za sebou a odejdete s pocitem, že jste pro své oči udělali maximum.

Jakého si vybrat očního lékaře? Záleží to na vás!

Není nikde psáno, že musíte chodit k očnímu lékaři v blízkosti vašeho bydliště nebo na doporučení praktického lékaře. Bezplatnou oční péči vám poskytne jakýkoliv oční lékař, který má smlouvu s vaší pojišťovnou. V opačném případě si musíte vyšetření a případné další úkony platit sami. Někteří oftalmologové ale nové pacienty nepřibírají a je možné, že budete muset shánět někoho jiného. Oční lékař po vás nesmí požadovat poplatek za převzetí do péče.

Vyhledejte si očního specialistu a svěřte se mu s očními problémy. Využijte pojišťovnou hrazené preventivní prohlídky. Na doporučení očního lékaře si pořiďte dioptrické brýle, popřípadě vyzkoušejte dioptrické kontaktní čočky, které oceníte při veškerých činnostech.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *