Jak si opravit známky ve druhém pololetí?

Druhé pololetí je tu a s ním nové příležitosti. Bylo na vysvědčení na prvním pololetí něco, co bys chtěla vylepšit? Chceš si to opravit a v něčem se zdokonalit? Super, začátek druhého pololetí je ideální příležitost. 

Proč to děláš?

Než se pustíš do nápravy, zamysli se, proč si vlastně chceš známky opravit. Proto, aby ses dostala na nějakou školu? Proto, aby sis dokázala, že na to máš? Proto, abys šla někomu příkladem? Dosaď si do této neznámé cokoli. A proč se nad tím zamýšlet? Když totiž budeš vědět, proč to děláš, půjde se ti za cílem lépe. Hlavně tehdy, když se ti zrovna nebude do učení moct chtít.

Vrať se na začátek 

Učiva samozřejmě pořád přibývá, ale proto abys byla schopná porozumět novým látkám, si musíš osvojit ty předchozí. Ano, je to tak, když nějaké nové příklady vycházejí z trojčlenky, je nutné se ji naučit perfektně, jinak se totiž budeš s těmi novými neustále prát. A to zbytečně. Proto se zamysli nad tím, kde máš slabiny, co ti vůbec nešlo a ze všeho nejdříve se to douč.

Najdi si parťáka/y

Ve vícero lidech se to lépe táhne. Ideální je najít si k sobě někoho, kdo je na tom podobně, někoho, kdo má podobné cíle. Pokud nemáš nikoho takového ve třídě, podívej se do jiné třídy nebo se poptej v kroužku. Některé knihovny nebo domy dětí a mládeže nabízejí možnosti doučování. Někde jen poskytují prostor a lidi se tam mohou učit nebo podpořit vzájemně. Jinde je někdo erudovaný a pomáhá s doučováním.

Stanov si odměnu

Bez odměny by to nešlo. Jistě, dobrý pocit je k nezaplacení. Nastav si ale také, jak se odměníš. Třeba když se ti podaří nějaký dílčí úspěch. Například, když dostaneš z diktátu, který ti dělal vždy potíže za dva. Půjdeš do cukrárny? Koupíš si tričko? Nebo se odměníš nicneděláním a třeba tím, že sjedeš celou řadu jednoho seriálu najednou? Když se budeš mít na co těšit, bude to pro tebe motivační.

Vytvoř si dobré podmínky

Udělej si to hezké. Aby se ti chtělo se učit, musíš k tomu mít vytvořené podmínky. Tomu přizpůsob ten prostor, kde se budeš učit. Ukliď si stůl, poličky, šuplíky a tak to udržuje, aby ses do toho prostoru pořád těšila.

 

Nika
foto: Shuvro Mojumder, unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *