Odkdy je povolen pohlavní styk? A jak jsou na tom v Evropě?

Poměrně nedávno se řešilo, že se věková hranice pro způsobilost k pohlavnímu styku sníží na 14 let. Ať už jsi pro nebo proti, návrh neprošel, a tak je v České republice je pohlavní styk povolen od 15 let. Zajímá tě, jak jsou na tom dospívající v jiných státech Evropy? Čti dál, frendka připravila malý přehled.

Co když porušíš věkovou hranici?

Věk 15 let neznamená, že pokud budeš mít styk před patnáctým rokem, půjdeš do vězení. Trestní postih se týká člověka, který s tebou styk má. Podle zákona totiž osoba mladší patnácti let nemá dost rozumu na to, aby pochopila, že na pohlavní styk není dostatečně zralá. Tvůj protějšek, ale rozum mít musí. Je dobré vědět, že postižen bude i za předpokladu, že jsi sex s ním chtěla dobrovolně.

Co se stane, když není patnáct ani jednomu z vás? V takovém případě nemohou ani jednoho z vás trestně stíhat, ale pozor odpovědnost mají rodiče. Ti jsou totiž za vás a vaše jednání zodpovědní!

zamilovany par

Jak jsou na tom v ostatních státech?

Nejnižší věkovou hranici pro pohlavní styk mají ve Španělsku, tam na to můžou vlítnout už ve třinácti letech. Když si vezmeš, že v tomto věku hodně holek ještě ani nemenstruuje a kluci ani nemutují, je to docela mazec, ne?

Nejpřísnější naopak jsou na Maltě nebo třeba v Turecku, v obou státech je sex legální až od osmnácti.

Od čtrnácti si můžou užívat v Rakousku, Bulharsku, Estonsku a v Chorvatsku.

Stejně jako u nás, tedy od patnácti let je pohlavní styk povolen i v Dánsku, Francii a v Řecku.

Sex od šestnácti mohou provozovat ve Francii, Belgii, Bělorusku nebo Arménii.

Sex až od sedmnácti můžou mít v Irsku nebo na Kypru.

Zajímavý je zákon v Německu. Tam mohou mít sex od čtrnácti let, ale pouze za předpokladu, že je druhý z partnerů mladší šestnácti let. V případě, že je jeden z páru starší šestnácti let, může mít pohlavní styk jen s partnerem starším šestnácti. Trošku maglajz, že? :-)

 • Jaká věková hranice přijde tobě tak akorát? Poděl se o tom s ostatníma v diskuzi.

Martina M.

Mohlo by se vám líbit...

32 komentářů

 1. host napsal:

  Byly změněny dva paragrafy, u trestní odpovědnosti a potom u trestnosti sexu s osobou mladší – původně tam bylo 15 let, nyní je tam 14 let. Doporučuji ověřit v trestním zákoníku.

 2. Antonym napsal:

  Hej jako můj názor je ať to nechají od 13ti jo stejně to ti lidi dělají pomalu v 12ti a nic se neřeší

 3. Není podstatné napsal:

  Já osobně bych to dala tak od 14ti. Konec konců, víc než polovina puberťáku na to jebou i ve třinácti a žádný zákon neřeší. Stejně by na to každá dívka měla jít, až už je na to připravená. Né jestli je jí 15+ nebo ne. Každý člověk je vyvinutý jinak rychle, tak na co takový zákon? Neříkám že by na to měli vlítnout 10-12ti letí děti, ale podle mě je to ideální 13,14,15+. Také záleží jestli má už dívka menstruaci :)
  To je můj názor

 4. Ta hezká napsal:

  Já osobně si myslím, že by se to nějak výrazně řešit nemělo… Každý z nás dospívá jinak rychle, někteří dřív, někteří nikdy… Hranice určená na 15 je vlastně jen na okrasu(i když rozumná)… Ať si dělají co chtějí, každý jsme přípravnen jindy a měla by být naše volba a rozhodnutí, kdy o “nevinnost” přijdeme

 5. Lolec napsal:

  Tak když ji je 16 a ma to povoleny tak si vymysli ze to delala taky ze 16 ty lino

 6. Anonymka napsal:

  Mě je 13 a řekla bych, že aktuální zákon 15-ti let je vhodný. Hodně lidí v mém věku ho dost zanedbává a pak toho litují a stejně to udělají znovu.

 7. Anonymka napsal:

  Tak já si myslím že nejvhodnější by to bylo nějak tak od 13 až 14

 8. Anonym napsal:

  Já v aktuální věkové hranici nevidím problém a nevidím důvod, proč by se měla měnit. V 15 letech člověk dostane občanku a stává se mladistvým. V takovém věku už musí umět být rozumný a být za sebe zodpovědný. P
  Když se někdo rozhodne to dělat dřív nebo v takovém mladém věku, je to jeho/její nedostatečný rozum. Mě osobně bude 15 až tento rok. Stále jsem panic a rozhodně nečekám, a ani nechci, se svého ,,titulu,, zbavit v blízkých pár letech.

 9. Martinwachtlik napsal:

  Žiji teď už neceli rok ve spanelsku. Je mi 12 narozky mám v květnu ale celkem mě to dostalo že uz tento rok budu moci soulozit. Já myslel že až od 15 :) . Mohu už souložit po narozeninách a nebo až další školní rok ?

 10. napsal:

  A co potom když 15 ctka otěhotní … starat se budeme všichni z našich daní…. nebo kdo??

 11. Michal Frnka-Spisovatel napsal:

  Měla by se hranice u nás zvýšit na 16 let, na sedmnáct by bylo asi moc. O pedofílii tu nejde. To je otázkou názoru. Dívka může menstruovat možná i v jedenácti, je to tak? Jde o rozlišování co je dobro a zlo. Proto je nutné zvýšit věkovou hranici, než snížit. V zájmu ochrany dětí před případnými potížemi, jako je nechtěnné těhotenství a s tím spojená vražda, čili potrat. Stejně tak z důvodu ochrany před chlamídiemi, nebo jinou pohlavní nemocí, zejména AIDS.

 12. ERK napsal:

  Deti by radi sexovali a rodice se pak maji starat nasr…

  • Michal Frnka-Spisovatel napsal:

   Kdyby měli lidi sex až po svatbě ja mají, nebyl by problém to snížit, když by zákon svatbu povoloval. Otázka je najít takový věk, takovou hranici, kdy žena není biologicky ženou, ale kromě toho má i dostatek rozumu a umí se postarat o rodinu. O to tu jde a kvůli tomu je v prvé řadě sex. Pak pro zábavu pro manžely. Ale rozhodně nemůže být řeči o nějakém sexování pro zábavu, zvláště mezi dětmi. To v Německu je zajímavé, ale nepochopil jsem to. 😀 Mám dlouhé vedení. Myšlenka není špatná. Když by šlo o dost mladé lidi, třeba dvacetiletého kluka, mohl by mít sex příklad se čtrnáctkou. Ale ne aby čtyřicátník, nebo třicátník, prznil tak mladou holku. Nicméně i tak bych trval na šestnácti, vždyť na základce, jsou dívky pořád dětmi! O dospělosti nemůže být řeči ani ve 16. Proč potom nevyřeší věc tak, že by sice byla povolena nějaká ta erotika i ve 14, ale nikoliv pohlavní styk? A ještě by platilo něco na způsob Německa, že se čtrnáctkou by nesměl mít ani tu autoerotiku, nebo orální sex, člověk starší 16 a proč to nedefinovat, nerozvést více. S patnáctkou by nesměl mít nic člověk starší dvaceti. A teprve se 16 by mohl mít poměr třicátník, třeba i pohlavní styk. Od sedmnácti i čtyřicátník. Tak jen uchyláci hledají záminku, aby mohli prznit mladé holky. Německo to řeší v tomto právě kvůli tomu hádám. Zkoušejí, kam až mohou zajít.

 13. Anonym napsal:

  Podle mě je 15 celkem ideální.

 14. Anonim napsal:

  Podle mě je úplně jedno v kolika je to povoleno zákonem,stejně na to každý (téměř) puberťák dnešní j*be…
  Ale ideální by to bylo od těch čtrnácti

 15. anonym napsal:

  Od 12 by to bylo dobry.. Hodne lidi to stejne dela driv nez v 15

 16. Anoym napsal:

  Tak od trinacti nebo dvanacti.

 17. Anonym napsal:

  Od dvanácti až třinácti

 18. Anonym napsal:

  Od osmnácti, vždyť je to šílenost souložit v patnácti, šestnácti. Podle mě je vhodný od dvaceti. Stejně nelogické- svatba od 18, za to sex od 15 a morálně by svatba měla být první a až poté sex.

 19. Sára Anklová napsal:

  Já nevím kdy ale už říkali že chtějí zavést zákon že by styk byl od 13 ale nesplnili to nevím kdy to říkali ale vím že jo.

 20. Anonymka napsal:

  dle mého názoru, měl ten návrh projít. Bylo by to lepší pro spoustu lidí 😉

 21. Týna napsal:

  Já si myslím že to je každého věc kdy začne se sexuálním životem, ale myslím si, že v německu to mají vyřešené dobře ikdyz je to složitější. 😉

 22. Niky napsal:

  Jede se do Španělska 😀

 23. Anonym napsal:

  v něaké části v indii maj 40cetiletý chlapy sex s holčičkami od 7let

 24. Maria napsal:

  V jedne zemi ale uz nevim v jake je sex povoleny uz od 12.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *