Špatné vysvědčení? Jak to říct doma?

Známky už jsou uzavřené a učitelé už sem tam prozradí, jak to s vysvědčeními vypadá. Pokud jsi na tom dobře a na vysvědčku se objeví jen jedničky nebo dvojky, gratulujeme. To tě doma asi jen pochválí. Ale co když nepatříš zrovna k těm šťastlivcům a domů namísto jedniček a dvojek doneseš spíše trojky a čtyřky? Bojíš se, co na to řeknou tví rodiče?

Předem si uvědom, že myšlenky na útěk z domova nebo nedejbože dokonce na sebevraždu jsou hloupost. Rodiče asi nebudou ze špatných známek skákat radostí a určitá záporná reakce se dá čekat. Ovšem pokud je tě rodiče bijí, ponižují nebo ti působí nějaké jiné utrpení, nechej si pomoct. Obrať se na někoho nestranného, na někoho, komu můžeš věřit. Nebo zavolej na linku bezpečí. Volat se tam dá zdarma a číslo je 116 111.

ukazka-vysvedceniZavolej si o pomoc

Když se doopravdy bojíš přijít domů, obrať se na někoho, komu věříš (babička, dědeček, teta, starší sourozenec, učitelka, trenérka sportu, kam chodíš) – poradí ti, zavolá tvým rodičům nebo může jít s tebou domů. Taky můžeš případně zavolat  na linku bezpečí nebo důvěry – i tam ti můžou dát užitečnou radu nebo zatelefonovat rodičům. K tomu slouží speciální linka nazvaná “Vzkaz domů” na čísle 800 111 113.

Slib, že se zlepšíš

Až budeš ukazovat to špatné vysvědčení, tvař se smutně, ostatně do smíchu ti asi stejně nebude. Rodičům řekni, že taky nejsi spokojená a že se budeš více snažit. Slib jim, že příští rok to bude lepší. Alespoň v předmětech, ze kterých budeš maturovat nebo se tím oborem budeš chtít jedou živit.

Příště postupuj chytřeji

V dalším školním roce postupuj jinak. Známky hlas pravidelně a tím zabráníš nepříjemnému zjištění v den vysvědčení. Poděkuj rodičům za to, že s tebou mají trpělivost. Běž udělat nějakou otravnou práci. I když to bude vypadat, že je tím neobměkčíš, určitě budou rádi. A jestli tě nepustí ke slovu a nadávají, vydrž to a mlč.

Co dál? 

Až první dojmy odpadnou, domluv se s nimi, co s dál. Jestli ti připadá, že je na tebe tvá škola příliš náročná, řekni jim to. Jestli ti nejde matematika nebo angličtina nebo jakýkoli jiný předmět (třeba i proto, že to vyučující neumí vyložit), požádej rodiče, aby ti zajistili doučko. A jestli tě prostě učení nebaví, tak to chce zatnout zuby a nějak to vydržet.

Nezapomeň, že všichni lidé, takže i tví rodiče, byli někdy v podobné situaci, jako ty teď. Báli se, co jim doma řeknou na známky. A taky to nějak zvládli. Ty to zvládneš stejně tak a až budeš dospělá, budeš na ten šílený strach s radostí vzpomínat.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

10 komentářů

 1. Anonym napsal:

  Ted budu mit na vysvedceni poprve jednu 2 … jsem v 8.tride

 2. Natálie napsal:

  Ahoj,taky jsem v 7 třídě a mám poprvé 4 z matematiky!! Bojím se to říct

 3. Diky moc ze jsi me uklidnila na zacatku roku mam hned 4 a na vysvedceni jako minuly rok to vypada blede doufam ze doma to bude lepsi diky moc Miška 5.trida

 4. daniel napsal:

  Poprve jsem dostal za 4 nevím co řeknou každopádně mam hodně blbě myšlenky

 5. sára napsal:

  Ahoj,mám na vysvědčení poprvé 4…a to v 7 třídě z fyziky docela se bojím co na to řekne máma…mám jí to říct dopředu? :(

 6. Paťka napsal:

  jj, nika ma pravdu. ja budu mit letos tri trojky a taky si z toho nic nedelam i kdyz doma bude pruser. co uz :-) dva tydny zaracha a pak uz to bude jako driv.

 7. Nika napsal:

  Ahoj Betko, kvůli jedné trojce se přece svět nezboří. Trojka znamená dobrý, takže to opravdu tak strašné není, navíc 2. stupeň bývá těžší než ten první. Vašim to řekni už teď a nečekej až na ten vysvědčení, zbytečně by ses jen stresovala. Neboj se, proč by tě vaši měli bít? Pořád jsi jejich dcera a budou tě mít rádi. Taťkovi záleží na tom, aby z tebe něco bylo, proto je na tebe přísný. Řekni mu, že tě to mrzí a pokud je to v tvých silách, domluvte se, že se v dalším roce polepšíš. Opravdu o nic nejde, tak se toho neboj! Držím palce. Páčko, tvoje frendka Nika

 8. Betka napsal:

  Ahoj, mam na vysvedceni poprve trojku.. teda 3 trojky a to jsem teprve v 6. Tride. Ale mam tatku o to bere dost vazne a mamka ho v tom vetsinou podporuje.. jsem prupravena na milion zakazu na cele leto ale bojim se jak na to bude reagovat kdyz to poprve uvidi.. bojim se tatky protoze je hodne prisnej a nevim jestli se mam pripravit i na biti. Nevite jak to mam zvladnout?

  • P napsal:

   ahoj, myslim ze to tak hrozny nebude, jak si myslis- ja ho teda neznam, ale myslim ze to nemuze dopadnout tak spatne. Ja jsem mel taky tri trojky a mel jsem strach, co se bude dit ale nakonec to dobre dopadlo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *