Špatné vysvědčení? Jak to říct doma?

Známky už jsou uzavřené a učitelé už sem tam prozradí, jak to s vysvědčeními vypadá. Pokud jsi na tom dobře a na vysvědčku se objeví jen jedničky nebo dvojky, gratulujeme. To tě doma asi jen pochválí. Ale co když nepatříš zrovna k těm šťastlivcům a domů namísto jedniček a dvojek doneseš spíše trojky a čtyřky? Bojíš se, co na to řeknou tví rodiče?

Předem si uvědom, že myšlenky na útěk z domova nebo nedejbože dokonce na sebevraždu jsou hloupost. Rodiče asi nebudou ze špatných známek skákat radostí a určitá záporná reakce se dá čekat. Ovšem pokud je tě rodiče bijí, ponižují nebo ti působí nějaké jiné utrpení, nechej si pomoct. Obrať se na někoho nestranného, na někoho, komu můžeš věřit. Nebo zavolej na linku bezpečí. Volat se tam dá zdarma a číslo je 116 111.

ukazka-vysvedceniZavolej si o pomoc

Když se doopravdy bojíš přijít domů, obrať se na někoho, komu věříš (babička, dědeček, teta, starší sourozenec, učitelka, trenérka sportu, kam chodíš) – poradí ti, zavolá tvým rodičům nebo může jít s tebou domů. Taky můžeš případně zavolat  na linku bezpečí nebo důvěry – i tam ti můžou dát užitečnou radu nebo zatelefonovat rodičům. K tomu slouží speciální linka nazvaná “Vzkaz domů” na čísle 800 111 113.

Slib, že se zlepšíš

Až budeš ukazovat to špatné vysvědčení, tvař se smutně, ostatně do smíchu ti asi stejně nebude. Rodičům řekni, že taky nejsi spokojená a že se budeš více snažit. Slib jim, že příští rok to bude lepší. Alespoň v předmětech, ze kterých budeš maturovat nebo se tím oborem budeš chtít jedou živit.

Příště postupuj chytřeji

V dalším školním roce postupuj jinak. Známky hlas pravidelně a tím zabráníš nepříjemnému zjištění v den vysvědčení. Poděkuj rodičům za to, že s tebou mají trpělivost. Běž udělat nějakou otravnou práci. I když to bude vypadat, že je tím neobměkčíš, určitě budou rádi. A jestli tě nepustí ke slovu a nadávají, vydrž to a mlč.

Co dál? 

Až první dojmy odpadnou, domluv se s nimi, co s dál. Jestli ti připadá, že je na tebe tvá škola příliš náročná, řekni jim to. Jestli ti nejde matematika nebo angličtina nebo jakýkoli jiný předmět (třeba i proto, že to vyučující neumí vyložit), požádej rodiče, aby ti zajistili doučko. A jestli tě prostě učení nebaví, tak to chce zatnout zuby a nějak to vydržet.

Nezapomeň, že všichni lidé, takže i tví rodiče, byli někdy v podobné situaci, jako ty teď. Báli se, co jim doma řeknou na známky. A taky to nějak zvládli. Ty to zvládneš stejně tak a až budeš dospělá, budeš na ten šílený strach s radostí vzpomínat.

 

Veronika J.

Mohlo by se vám líbit...

18 komentářů

 1. Nikol napsal:

  Ahoj, potřebuji poradit je konec roku a já mám na vysvědčení 3 z fyzika a 3 z matiky. Absolutně nevím jak to mám říct rodičum, protože 3 z fyziky jsem měla i v pololetí a slíbila jsem že si ji opravím, opravdu jsem se snažila ale bohužel se to neopravilo a mam k tomu i trojku z matiky. Potřebuji od vás pomoc.

  • Nika napsal:

   Ahoj Nikol, vůbec se neboj, tví rodiče tě mají rádi a rozhodně ti neukousnou hlavu. Vše je v životě o komunikaci, tak to s nimi vykomunikuj. Vysvětli jim, jak k tomu došlo – popravdě bez emocí a jak s tím máš v plánu naložit po prázninách. přečti si pro povzbuzení tento článek: https://www.frendka.cz/jak-oznamit-spatne-vysvedceni/ Čím dříve jim to řekneš, tím lépe a tím dříve se ti uleví. Hlavu vzhůru, to dáš! Trojka znamená dobrý, a tak to tak strašné, jak ti to může připadat není. Země se stále točí a zítra zase vysvitne Slunce. :-) Držím palce, ať to máš co nejdříve za sebou. A příští rok zamakej, ať si ušetříš tyto starosti. 😉

   Páčko, tvoje frendka Nika

 2. Charlot napsal:

  Dobrý den potřebuji do 17:00 rychle poradit jak říct Mamce že jsem dostala první 4 na vysvědčení z matematiky moje mamka je velkém dost přísná a nevím jak ji to říct předem děkuji za odpověď.(6.třída)

  • Nika napsal:

   Ahoj Charlot,

   ze všeho nejdříve se uklidni. Teď už s tím nic neuděláš.
   Připrav se na to, že mamka asi nebude moc ráda. Říct ji to ale musíš, to je jasné. Nechoď okolo horké kaše, nadechni se a prostě jí to narovinu oznam. Vysvětli, jak to že jsi dostala čtyřku, jestli si o tom věděla nebo zda tě to překvapilo a jak je to možné a taky jí řekni, jak to bude dál. Pozor ale neslibuj něco, co nebudeš myslet vážně, abys nebyla za půl roku zklamaná ani ty ani mamka. Mrkni na tento článek: https://www.frendka.cz/jak-oznamit-spatne-vysvedceni/
   Hlavu nahoru, mamka ti ji neukousne. Ber to jako poučení do budoucna a jako ukazatel, na čem máš zapracovat.
   Přeji ti odvahu a hodně štěstí.

   Páčko, tvoje frendka Nika

 3. barbora napsal:

  ahoy, budu mit na vysvedceni poprvé trojku a jsem teprve v 6.třídě , bojím se to říct hodne tatkovi, protože je hodne přísnej a mamka ho v tom většinou podporuje , a nevím jestli se mám připravit i na biti.Nevíte jak to mám zvládnout?

  • Nika napsal:

   Ahoj Barboro,
   nedělej si starosti. Vašim to řekni co nejdříve a nenechávej to na poslední chvíli. Možná právě to by vašim mohlo vadit více, než to, že tam ta trojka je. Vaši tě mají rádi a chtějí pro tebe to nejlepší, tak by si přáli, abys měla dobré známky. Občas se ale nezadaří. Stávají se horší věci. Uvědom si, proč máš trojku a jestli bys mohla dosáhnout na lepší známku. Vašim vysvětli, proč ji máš a zkuste vymyslet, jak by ses mohla ve druhém pololetí zlepšit. 😉 Neboj, dobře to dopadne!

 4. Terka napsal:

  Ahoj, jsem v 6. třídě a mám jednu 3 na vysvědčení pak pár dvojek a pak hlavně jedničky.
  Bojím se toho že mě rodiče seřvou za tu 3, jelikož jsem minulé pololetí přinesla dvě 3 tak mě hrozně seřvali, a já se hrozně bojím ( mimochodem až do páté třídy jsem měla samé jedničky, ale po páté třídě jsem přestoupila na jinou školu a vše se změnilo).
  Jak to mám rodičům říct?

  • admin napsal:

   Ahoj Terko,

   neboj se a řekni jim to! Čím dříve, tím líp, o to dříve totiž budeš v klidu. Normálně si s rodiči sedni (hlavu ti neukousnou) a řekni, že nechceš, aby byli v pátek nepříjemně překvapení, a tak jim to říkáš už teď. Jedna trojka je lepší než dvě, takže jde vidět, že jsi se zlepšila. Můžeš jim vysvětlit, proč máš zrovna trojku a pokud je to v tvých silách, samozřejmě můžeš navrhnout, že v sedmičce zapracuješ a nebude tam ani jedna. Nechci nijak shazovat důležitost známek, ale nejdůležitější je vysvědčení z osmičky a devítky a do té doby máš spoustu času se zlepšit! :-)
   Rodiče se na tebe zlobí, protože jim na tobě moc záleží a chtějí pro tebe to nejlepší. Jejich naštvání je vlastně projev lásky, tak se toho neboj a jdi jim to říct.
   Držím palce!
   Nika

 5. Anonym napsal:

  Ted budu mit na vysvedceni poprve jednu 2 … jsem v 8.tride

 6. Natálie napsal:

  Ahoj,taky jsem v 7 třídě a mám poprvé 4 z matematiky!! Bojím se to říct

 7. Diky moc ze jsi me uklidnila na zacatku roku mam hned 4 a na vysvedceni jako minuly rok to vypada blede doufam ze doma to bude lepsi diky moc Miška 5.trida

 8. daniel napsal:

  Poprve jsem dostal za 4 nevím co řeknou každopádně mam hodně blbě myšlenky

 9. sára napsal:

  Ahoj,mám na vysvědčení poprvé 4…a to v 7 třídě z fyziky docela se bojím co na to řekne máma…mám jí to říct dopředu? :(

 10. Paťka napsal:

  jj, nika ma pravdu. ja budu mit letos tri trojky a taky si z toho nic nedelam i kdyz doma bude pruser. co uz :-) dva tydny zaracha a pak uz to bude jako driv.

 11. Nika napsal:

  Ahoj Betko, kvůli jedné trojce se přece svět nezboří. Trojka znamená dobrý, takže to opravdu tak strašné není, navíc 2. stupeň bývá těžší než ten první. Vašim to řekni už teď a nečekej až na ten vysvědčení, zbytečně by ses jen stresovala. Neboj se, proč by tě vaši měli bít? Pořád jsi jejich dcera a budou tě mít rádi. Taťkovi záleží na tom, aby z tebe něco bylo, proto je na tebe přísný. Řekni mu, že tě to mrzí a pokud je to v tvých silách, domluvte se, že se v dalším roce polepšíš. Opravdu o nic nejde, tak se toho neboj! Držím palce. Páčko, tvoje frendka Nika

 12. Betka napsal:

  Ahoj, mam na vysvedceni poprve trojku.. teda 3 trojky a to jsem teprve v 6. Tride. Ale mam tatku o to bere dost vazne a mamka ho v tom vetsinou podporuje.. jsem prupravena na milion zakazu na cele leto ale bojim se jak na to bude reagovat kdyz to poprve uvidi.. bojim se tatky protoze je hodne prisnej a nevim jestli se mam pripravit i na biti. Nevite jak to mam zvladnout?

  • P napsal:

   ahoj, myslim ze to tak hrozny nebude, jak si myslis- ja ho teda neznam, ale myslim ze to nemuze dopadnout tak spatne. Ja jsem mel taky tri trojky a mel jsem strach, co se bude dit ale nakonec to dobre dopadlo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *