První den na střední

A je to tady. První školní den na střední škole. Pro někoho vysvobození z devíti let utrpení, pro většinu ale spíše pekelný strašák. Jak první den v nové škole zvládnout a přežít? 

Pořádně si přečti pokyny a pak ještě několikrát 

Ze školy jsi určitě dostala pokyny. Většinou v nich stojí, co si máš s sebou vzít, a to si několikrát pečlivě přečti. Pokud máte nějaké uvítání, kde má být, jaká je tvoje třída, jak se jmenuje učitel/ka.

Připrav se předem

Abys nebyla první den zaskočená a vystresovaná více, než je nutné, co nejlépe se připrav. Cestu do školy si vyzkoušej, ať víš, kudy jít, abys přišla včas. Zjisti si dopředu, jaké spoje ti jedou a kde přesně vystoupit.

Večer si nachystej oblečení a vše, co budeš potřebovat. S tím, co si vzít, ti může pomoct i tento tahák: 

tašku / batoh / kabelku, kam vše dáš
peněženku s průkazkama
klíče
telefon, popřípadě sluchátka
přezůvky
tužku, propisku, blok
učebnice, sešity – pokud to stojí v pokynech
kapesníčky
hřeben, gumičku
pití a něco k snědku
žvýkačky
vložky / tampóny
deodorant
podle počasí – deštník, něco na přioblečení

Ráno si dopřej čas

I když nejsi ranní ptáče, raději vstaň o něco dříve a v klidu si dej snídani (sněz něco, i když budeš mít stažený žaludek). Dej si na sobě záležet. Platí, že čím lépe se budeš cítit a čím spokojenější budeš, tím lépe budeš působit na ostatní. Před odchodem se na sebe usměj v zrcadle. 

Najdi tvou třídu

Pokud vůbec nevíš, kde máte mít třídu, šatnu apod., vyjdi o něco málo dříve. U vchodu určitě budou viset rozpisy, kde co je. Tak si je tam v klidu přečti. Když ani tak nebudeš vědět, kam jít, zeptej se. Kohokoli, školníka, učitele, jiného studenta. Řekni si, líná huba, holé neštěstí, nasaď úsměv a do toho. :-) 

Před třídou 

Před vstupem do třídy se nadechni, narovnej a už mezi dveřmi nahlas pozdrav. Když tam budou jenom spolužáci, stačí ahoj, když už tam bude nějaký učitel (ale to asi nee), tak dobrý den. Proleť očima celou třídu a rozhodni se, kde chceš sedět. Pokud už není volná celá lavice, vyber si někoho, kdo je ti sympatický nebo třeba kdo ti přijde, že je ustrašený podobně jako ty a zeptej se, jestli si můžeš přisednout. S největší pravděpodobností ti řekne, že ano. Kdyby náhodou ne, nevěš hlavu (třeba na někoho čeká) a zkus to vedle. Výběr místa nemusí být definitivní. Učitelé vás mohou přesadit, nebo časem zjistíš, že vycházíš s někým jiným lépe a změníš to sama. 

Než přijde učitel

Než zazvoní, můžeš to využít pro seznámení se s okolím. Představ se, prohoď pár slov. Pokud se hodně stydíš, nech seznámení na učiteli a mezi skoč si třeba na záchod nebo na prohlídku chodeb. 

Ať se v tobě mlátí pocity sebevíc, snaž se být v klidu. První školní den na střední je to také pro tvé spolužáky. Všichni jsou nervózní a nikdo nic moc neví, stejně jako ty. :-)

Sandra Š.
foto: Anastasiya Gepp from Pexels

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *