Jak si zapamatovat učivo

Přijde ti, že se pořád šprtáš, ale že ti nakonec v hlavě nic nezůstane? Frendka pro tebe připravila několik tipů, jak se učit, tak aby ti to hlavě utkvělo.

Denní rekapitulace

Je vědecky dokázáno, že nejvíce věcí člověk zapomene v den, kdy se je dozvěděl. Proto se stává, že když přijdeš ze školy, nemáš ponětí o tom, co se ten den třeba v matice bralo. Řešení je jednoduché, doma si alespoň v rychlosti projdi poznámky, které sis za ten den napsala. V mozku se ti informace obnoví a zpomalí se zapomínání.

Nešprtej se nazpaměť

Snad největší chyba je učit se učivo slovo od slova. Když do mozku pošleš jen jakýsi sled slov, které mu nebudou dávat smysl, nemá šanci je archivovat. Snaž se tedy učivu co nejvíce porozumět. To, čemu rozumíme, se učíme snáze a také si to lépe pamatujeme, protože si to v případě výpadku paměti dokážeme znovu vyvodit.

studiumMnemotechnické pomůcky

Vytvoř si mnemotechnické pomůcky. Klidně se může jednat o naprosté nesmysly. Spolužák si nebyl schopen zapamatovat, jak se anglicky řekne velryba. Nakonec ho napadlo, že velryba je tak velká, že by mohla bydlet jen v hale – a proto se anglicky jmenuje whale. Zkrátka čím větší pitomost, tím lépe se bude pamatovat.

Nebo si vymysli příběh. Určitě už znáš pomůcku rovníkového poloměru země, který je 6 378 –Šetři se osle. Nebo: Ó,  Slečno,  Sejměte  Též  Podprsenku. První písmena slov z této věty jsou značkami chemických prvků patřících do chalkogenů (kyslík, síra, selen, telur, polonium).

Zkrať si to

Psychologové uvádějí, že lidská paměť si dokáže najednou zapamatovat jen dva prvky. Někdo si jich zapamatuje pět, někdo sedm a ti nejlepší dokonce devět najednou. Proto si velké množství informací rozděl na menší části. Třeba takové číslo π a jeho 20 desetinných míst: 3,14159265358979323846. To je na zapamatování se dost těžké. Když si ho ale rozdělíš na několik celků, půjde snadněji: 3, 14 159 265 358 979 323 846.

Piš si taháky

Nedávno jsme zde psali tom, kam si schovat tahák. Ale věděla jsi, že psaním taháků se vlastně učíš? Jj, je to tak. Při tvorbě taháku si totiž vypisuješ to nejdůležitější a jde tedy o takovou formu zkrácených výpisků. Možná ho pak už ani potřebovat nebudeš. :-)

Motivuj se

Jestli se učíš jen kvůli známkám, jedná se o vnější motivaci. Ta je méně účinná než ta vnitřní, kdy se učíš kvůli tomu, že víš, že dané učivo využiješ. Sama jistě dobře víš, že mnohem snáze a za kratší dobu si zapamatuješ učivo do předmětu, který tě baví, než do předmětu, který nemáš moc v lásce. Mimochodem, nikdy nevíš, do jaké soutěže se dostaneš, vem si třeba televizní taxík. :-)

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *